Evinde Klima Olan Herkesi İlgilendiriyor! Komşunuz Şikayet Ederse 15 Bin TL Para Cezası Kesilebilir

Hava sıcaklıklarının rekor seviyelere ulaşması ile beraber evlerde klima kullanımları arttı. Komşular arasında gürültü şikayeti de başladı.

Evinde Klima Olan Herkesi İlgilendiriyor! Komşunuz Şikayet Ederse 15 Bin TL Para Cezası Kesilebilir

İklim değişikliği nedeni ile hava sıcaklıkları her geçen gün biraz daha artarken geç gelen yaz bir geldi pir geldi. Pek çok bölgede dışarıda nefes almak adeta imkansız hale gelirken klimaların çalışmala süreleri de arttı. Sıcak havanın olumsuz etkisinden kurtulmak isteyen kişiler çareyi klimalarda ararken süreçte klima şikayetleri de arttı.

Özellikle de miladını tamamlayan klimalar nedeni ile komşular arasında sorunlar yaşanırken klimanın gürültülü çalışması, klimadan su damlaması ve klima gürültüsüne ceza aramaları da arttı. Peki, klimanın gürültülü çalışması şikayet edilir mi, klima sesli çalışırsa ne olur?

KLİMA GÜRÜLTÜSÜNE CEZA! KLİMANIN SESLİ ÇALIŞMASI GÜRÜLTÜ ŞİKAYETİ HAKKI VERİR Mİ?

Son dönemde pek çok kişinin rekor seviyelere ulaşan hava sıcaklıklarından korunabilmek için klimalara yüklenmesi ile beraber klima şikayetleri de arttı. Özelikle de çok katlı binalarda ve sitelerde aşırı yüksek sesle çalışan klimalar komşuluk ilişkilerini sınarken gecede kapatılmayan klimalar şikayetleri arttırdı.

Konu hakkında şikayetler artarken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri gelen şikayetleri değerlendirerek karara bağlıyor. Çevre kirliliği kadar ekipler gürültü kirliliği araştırmalarını da işleme alırken süreçte 2020 senesinde gelen şikayetler üzerine bakanlık uhdesinde yapılan denetimlerde 9 milyon 900 bin liralık gürültü kirliliği cezası kesildi.

klima-gürültüsü

BAKIM VE TADİLATI YAPILMAYAN KLİMALAR GÜRÜLTÜ TERÖRÜ YARATIYOR!

Hava sıcaklıklarının aşırı derecede yüksek olduğu Antalya gibi tatil beldelerinde klimalar hakkında şikayetler rekor seviyelere ulaşırken Çevre ve Şehircilik Antalya İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimde klimanın belirlenen yasal sınırdan fazla yüksek ses çıkardığı tespit edildi.

Ekipler ev sahibine durumu bildirerek belirlenen süre sonuna kadar klimanın ses sorunun çözülmesini istedi. Sürenin dolmasının ardından yapılan ikinci denetimde sorunun çözülmediğinin tespit edilmesi üzerine ev sahibine 14 bin 740 liralık para cezası kesildi.

YASAL SINIR 5 DESİBEL!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından klimalar için belirlenen yasal ses sınırı 5 desibel olarak belirlenirken bu sınırın üstüne çıkan klimalar için ekipler öncelikle yasal süre tanıyarak sorunun giderilmesini istiyor. Belirlenen sürenin dolmasına rağmen giderilmeyen sorunlar için ise para cezası kesiliyor. Para cezasına rağmen tamir edilmeyen klimalar Valilik kararı ile sökülebiliyor.