Evini, Arabasını Satanlar, Satacaklar Dikkat! Bunu Yapan Devlete 71 Bin TL Değer Artış Kazancı Vergisi Ödeyecek

Değer artış vergisi için Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından broşür yayımlandı. Gayrimenkul ve Taşıt Satışında Vergi Mükellefiyetinin Esasları Broşürü yayımlandı.

Emlak Haberleri 15.12.2021 - 15:05 15.12.2021 - 15:05 Gülcan Özer

Gelir İdaresi Başkanlığı, Gayrimenkul ve Taşıt Satışında Vergi Mükellefiyetinin Esasları Broşürü'nü yayımladı. Yayımlanan broşür kapsamında bir yıl içinde ev ve araba satanların hangi koşullar altında vergi ödeyecekleri açıklandı. 

Pek çok kişi  Değer Artış Kazancı vergisinden haberdar olmadığı için tarihe dikkat etmeden satış yaparken ortaya satılan konutun fiyatına bağlı olarak yüksek vergiler çıkabiliyor. Konut fiyatlarında yaşanan rekor artışlar da ödenecek olan verginin tutarını arttırdı. Evini satmak isteyenlerin mutlaka tarih hesabı yapması öneriliyor. 

DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ NEDİR, KİMLER ÖDER?

Gayrimenkul ve Taşıt Satışında Vergi Mükellefiyetinin Esasları Broşürü yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan broşür kapsamında evini ve arabasını satan ya da satacak olan kişilerin ödeyecekleri vergi tutarı konusunda önemli bilgilendirmelere yer verildi. 

değer artış vergisi

Yayımlanan broşürde "Bir işletmenin aktifine kayıtlı olmayan ve ivazsız (karşılıksız) olarak iktisap edilmeyen gayrimenkullerin, bedel ödeyerek iktisap (elde etme) edildikten sonra 5 yıl içerisinde elden çıkarılması durumunda elde edilen kazanç değer artışı kazancıdır. Gayrimenkulün 5 yıllık süre geçtikten sonra satılması durumunda elde edilen gelir, vergiye tabi değildir. Beş yıllık sürenin hesabında gün olarak hesaplama yapılır" denilerek satın aldığı evi 5 sene dolmadan satan kişilerden Değer Artış Kazancı Vergisi tahsil edileceği belirtildi. 

değer artış kazancı vergisi 2021

EVİNİ 5 SENE DOLMADAN SATAN 71 BİN TL VERGİ ÖDEYECEK! 

Konut fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı değer artış kazancı vergisi için ödenecek olan rakamda yükseliş gösterdi. Örneğin 2016 yılında 150 bin TL ödeyerek ev satın alan bir kişi bu evini 5 senelik süre dolmadan satması durumunda konut fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş dikkate alındığında 750 bin liralık fiyat üzerinden sattığı takdirde tam 71 bin 214 liralık değer artış kazancı vergisi ödemek zorunda kalacak. 

2022 değer artış kazancı hesaplama

ARABASINI SATAN KİŞİ EK VERGİ ÖDEYECEK Mİ, ARAÇ SATIŞINDA DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ VAR MI?

Yayımlanan broşürde ise araç alım satımı için vergilendirme konusunda ise bireylere sayı sınırlaması uygulanıyor. Aynı yıl içerisinde 3'ten fazla araç alıp satan kişilerin haricinde bireysel kişilerde ek vergi ödemesi söz konusu olmuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@