Evini Daha İyi Hale Getirmek İsteyen Ailelere 20.000 TL Tadilat Parası

Evi eskiyen, yıkıntılar oluşan, sorunlu olan ve benzeri durumda olan aileler tadilat parası alabilirler. Devlet tarafından sağlanan tadilat parası 20.000 TL'ye kadar ulaşabilir.

Emlak Haberleri 13.11.2021 - 17:17 13.11.2021 - 17:17 Mustafa KARAGÖZ

Vatandaşlar ekonomik sorunlarla boğuşurken bu süreçte barınma alanında da sorunlar yaşayabilir.

Evlerinde eskime, yıkılma, çökme, göçme olan yada ev içinde farklı sorunlar oluşan aileler önemli bir bütçe ayırmak zorunda kalabilirler. Bu durumda olup bu bütçeyi karşılayamayacak olan ailelere ise devlet yardım sağlar. 

BARINMA YARDIM PARALARI 5.000 TL'DEN BAŞLIYOR

Devletin sağladığı barınma yardımları ailelerin en temel sorunlarına destek oluyor. 

Evi çok kötü durumda olan ailelerin ev yapımı için adım atmaları durumunda Aile Bakanlığı betonarme ev yapımı için ayrı, prefabrik ev yapımı için ayrı destek sağlıyor. Bakanlığın bu iki destek için tek bir aileye sağladığı bütçe 30.000 TL ile 40.000 TL seviyesinde. Betonarme ev yapımı için bakanlığın kapısını çalan aileler 40.000 TL destek alabilirler. Prefabrik ev için bu rakam 30.000 TL olabilir. 

Aile Bakanlığı'nın sağladığı bir diğer destek ise ev eşyası yardımı. Farklı nedenlerden dolayı evi hasar görmüş ailelere bakanlık 5.000 TL ev eşyası yardımı sağlar. Ancak bu destekler için bakanlığın ayrı ayrı ilan ettiği şartların sağlanması istenir. 

DEVLETTEN EV TADİLAT PARASI: 20.000 TL

Aile Bakanlığı'nın listesinde olan son barınma yardımı ise tadilat parasıdır. Tadilat parası ödemeleri ailelerin evlerini daha iyi getirmeleri ve daha yaşanabilir ortamda yaşamaları için sağlanır. 

Tadilat parası için bakanlık bir açıklamada bulunarak "Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır." bilgilerini vatandaşlarla paylaştı. 

20.000 TL Üst Limit

Tadilat parası ödemelerinde üst limit 20.000 TL olarak uygulanır. Ailenin başvuruda bulunmasının ardından Aile Bakanlığı inceleme başlatır. 

İnceleme süreci iki aşamada olur. İlk aşama ailenin destek alımı için uygun olup olmadığı araştırılır. Eğer ilk inceleme sürecinden onay çıkarsa bakanlık ne kadar destek gerektiğine dair bir çalışma başlatır. Bu aşamda aileye ne kadar ödeme yapılacağı belirlenir. Bu durumda üst limitten onay çıkarsa aileye 20 bin TL ödeme yapılır. 

Başvurular ve şartları detaylarıyla öğrenmek isteyenler ilçe kaymakamlıklarda yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidecekler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@