Evini faizsiz 120 ay vadeyle alma hayali kuranlara kötü haber! Taksitle arttı

Faiz ödemeden ev almak isteyenler için kamu katılım bankalarının sunduğu düşük kar payı oranları yükseldi. Maliyet oranları artarken vatandaşlar için düşük oran yüzde 1.70'e yaklaştı.

Finans 24.06.2022 - 09:59 24.06.2022 - 09:59 Mustafa Karagöz

Vatandaşların faiz ödemeden, konut kredisi kullanmadan ev almalarına aracı olan katılım bankaları son oranlarını açıkladı. 2 kamu katılım bankası ile diğer katılım bankalarının ilan ettiği yeni oranlar ise vatandaşların beklentilerinin çok üzerinde oldu. Ziraat Katılım Bankası ile Vakıf Katılım Bankası ev alacaklar için en düşük oranı sağlarken bu bankaların oranları 1.70 bandında bulunuyor. Özel bankalarda ise durum çok daha farklı. 

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Emlak Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası'nda ise durum çok daha farklı. Tüm bu bankalar faizsiz konut finansmanı için kar payı oranlarını yüzde 2.00 ile yüzde 2.50 arasında taşımış durumdalar. 

ZİRAAT KATILIM BANKASI VE VAKIF KATILIM BANKASI KAR PAYI ORANLARI

Kamu katılım bankaları her dönemde olduğu gibi bu dönemde de en düşük kar payı oranlarına sahip bankalar. Ziraat Katılım Bankası sunduğu oran ve uzun vadeli ödeme planıyla Vakıf Katılım Bankası'nın önünde bulunuyor. 

Ziraat Katılım Bankası'ndan konut finansmanı kullanacaklar için 120 ay vade ve 1.69 kar payı oranları seçenekleri sunuluyor. 

Vakıf Katılım Bankası'ndan finansman kullanacaklar için ise 60 ay vadeli ödeme planında geçerli olmak üzere yüzde 1.74'lik oran açıklandı. Bu bankadan 120 ay vade ile finansman kullanılmak istenildiğinde kar payı oranı yüzde 2.45 oluyor. 

ÖZEL KATILIM BANKALARINDA SON DURUM

Konut finansman ürününü özel katılım bankalarından kullanmak isteyenlere; Albaraka Türk Katılım Bankası yüzde 2.49 kar payı oranı açıkladı. Kuveyt Türk ise yüzde 2.24'den başlayan oranlarla kampanyalı ve şartlı finansamn imkanı sunuyor. Türkiye Finans Katılım Bankası'nda son durum ise yüzde 2.49 bandında. Emlak Katılım Bankası ise 2.29 kar payı ile ev alımlarına aracılık ediyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@