Evini Kentsel Dönüşüme Verene Devletten Aylık 1150 TL Kira Yardımı ve 5 Bin 750 Lira Taşınma Desteği!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı evini kentsel dönüşüme veren ev sahipleri, oturduğu evi kentsel dönüşüme giren kiracılara destek olmaya devam ediyor. ÇŞB Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kira yardımı ödemesi yapılıyor. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı 2021 ne kadar, kentsel dönüşüm kira yardımı 2021 ne kadar oldu, kentsel dönüşümde kira yardımı kimler alabilir, kira yardımı zammı belli oldu mu, kaç ay ödenir?

Evini Kentsel Dönüşüme Verene Devletten Aylık 1150 TL Kira Yardımı ve 5 Bin 750 Lira Taşınma Desteği!

Kentsel dönüşüm çalışmaları yurt genelinde büyük bir hızla devam ederken İstanbul başta olmak üzere deprem riski yüksek olan şehirlerde çalışmalar yakından takip ediliyor. Süreçte vatandaşların evlerini kentsel dönüşüme vermelerini teşvik etmek amacı ile devlet tarafından ödenen belirli destekler bulunurken bunlardan biri de kentsel dönüşüm kira yardımı olarak öne çıkıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NE KADAR 2021?

Devletin ödediği kira yardımları arasında yer alan kentsel dönüşüm kira yardımı illere göre belirlenmekte olup 2021 yılı için beklenen zam oranı henüz açıklanmadığı için ödemeler halen 2019 yılı listesi üzerinden yapılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'de yer alan iller 6 kategoriye ayrılmış olup her ile kendi kategorisinde belirlenen tutarda kira yardımı yapılmaktadır.

Buna göre sarı kategoride yer alan illere aylık 715 lira, mavi kategoride yer alan illere aylık 810 lira, pembe kategoride yer alan illere aylık 905 lira, mor kategoride yer alan illere aylık 995 lira, turuncu kategoride yer alan illere aylık bin 85 lira ve ve yeşil kategoride yer alan illere ise aylık bin 150 TL düzenli kira yardımı yapılmaktadır. Listede yer alan tutarlar o il için hesaplanan aylık ortalama kira bedeli üzerinden hesaplanmakta olup bakanlık tarafından düzenli olarak güncellenmektedir.

Evini Kentsel Dönüşüme Verene Devletten Aylık 1150 TL Kira Yardımı ve 5 Bin 750 Lira Taşınma Desteği! - Resim 1

KENTSEL-DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI KİMLER ALABİLİR, KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ŞARTLARI NELER?

Evini kentsel dönüşüme verenler ve oturduğu ev kentsel dönüşüme verilen kiracılar devlet tarafından ödenen kentsel dönüşüm desteklerinden yararlanma hakkı elde etmektedir. Kişinin devlet desteğinden yararlanması için anlaşma yolu ile evini boşaltması, boşalttığı evin riskli yapı raporu alması ya da riski alan ilan edilen yer içinde bulunması ve kişinin kentsel dönüşüm konut kredisi desteğinden yararlanmamış olması şartlarını taşıması yeterlidir.

2021 KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ZAMMI BELLİ OLDU MU?

Çevre ve Şehircilki Bakanlığı tarafından her sene düzenli olarak yenilenen kentsel dönüşüm kira yardımı rakamları ne yazık ki 2020 senesinde pandemi nedeni ile revize edilmezken 2021 yılı için beklenen yeni zam oranı açıklaması da henüz gelmedi.