Evini Satmak İsteyen Ev Sahibi 500 Lira Ekspertiz Ücreti Ödeyecek! Tapuda Gerçek Değer Dönemi Nasıl Olacak?

Ev alana da evini satana da vergi şoku! Tapuda gerçek değer dönemi başlarken uygulama ev sahibi olmak istiyorum diyenler kadar evini satmak isteyen kişileri de etkileyecek.

Emlak Haberleri 03.11.2019 - 13:30 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Ev alana da evini satana da vergi şoku! Tapuda gerçek değer dönemi başlarken uygulama ev sahibi olmak istiyorum diyenler kadar evini satmak isteyen kişileri de etkileyecek.

Sözcü Gazetesi yazarlarından Erdoğan Süzer tapuda gerçek değer dönemi sürecini değerlendirdi. Ev alanlar kadar evini satan kişilerin de vergi şoku yaşayacağını iddia eden Süzer tapuda gerçek değer dönemi ile yüzde 4 tapu harcı ödeyecek kişilerin vergi yükünün 10 kat artacağını belirttti. 1 Ocak 2020 Tarihi İtibari İle Evini Satmak İsteyen Konut Sahibi 500 Lira Ekspertiz Ücreti Ödeyecek! Konu hakkında açıklama yapan Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sinan Bayçelebi konutta ekspertiz dönemi için uygulama tarihinin 1 Ocak 2020 olduğunu duyurdu. Yani 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile evini satmak isteyen kişiler zorunlu olarak konut ekspertizi yaptıracak. Tapu Kadastro Genel Müdür Vekili Ömer Zeki Adlı yapmış olduğu açıklamasında evinin değerini hesaplatmak için konut ekspertizi işlemi yaptıran kişilerin konut kredisi ekspertiz ücreti olarak yaklaşık 450 ila 500 lira ödeme yapacağını duyurdu. Adlı yapmış olduğu açıklamasında söz konusu tutarın ödenecek tapu harcı tutarından düşülmesi üzerinde de çalışma yapıldığını belirtirken Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş ise yüzde 4 olan harç oranının düşürülebileceğini ifade etti.Bakan Murat Kurum'dan Tapu Harcı Açıklaması! "Tam olarak öyle değil. Konut alım satımında tapu kadastro fiyat belirleyemez. Düzenleme için Meclisimizde çalışılıyor, bizim de bakanlık olarak önerilemiz oldu. Gerçek değer üzerinden tapu devrinin yapılması sağlanacak. Bugün piyasada vatandaşımız konutu kaç liradan alıp satıyorsa, aynı değerden de tapuda bedelini göstersin.Düzenleme buna ilişkindir. Şu an haksız bir rekabet söz konusu. Konutunu 300 bin liraya satan vatandaşımız, emlak rayiç değeri, beyan değeri ne ise onu gösterebiliyor. Tabii göstermeyen vatandaşlarımız da var.Burada hakkaniyet, adalet olması adına gerçekten satış fiyatı, gerçek değeri neyse bu değere ilişkin tapu harcının da o değer üzerinden alınmasına ilişkin bir düzenlemedir. Bu sayede ortadaki adaletsizliği, haksızlığı gidermiş olacağız. Değerlemeler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüz bünyesinde de yapılacak, aynı zamanda Sermaye Piyasası Kurulu'nca onaylı ekspertiz firmalarınca da yapılacak. Bir binada birkaç değerleme olduktan sonra da işte bu üç boyutlu yaptığımız haritalarla yine o değerlemeleri katına ve şerefiyesine göre de genel müdürlüğümüz dağıtacak. Tabii bu bir süreç alacak"Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@