Evini Teslim Alamayanlar Müjde! Mahkemeden Emsal Karar Çıktı!

Özellikle de son dönemde İstanbul Fikirtepe bölgesinde rekor artış gösteren yarım kalan inşaat projeleri hakkında mahkemeden mağdur vatandaşları sevindirecek emsal bir karar çıktı.

Emlak Haberleri 19.11.2018 - 09:01 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Özellikle de son dönemde İstanbul Fikirtepe bölgesinde rekor artış gösteren yarım kalan inşaat projeleri hakkında mahkemeden mağdur vatandaşları sevindirecek emsal bir karar çıktı.

Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan habere göre Tüketici Mahkemeleri ev satın almak için bekleyen ancak proje tamamlanmadığı için yarım kalan binlerce kişiyi ilgilendiren sevindirici bir emsal karar çıktı. Çıkan emsal karara göre konutu yarım bırakan müetahhit kadar dairenin alımı için kredi kullandıran banka da sorumlu tutuldu. Yani konut kredisi veren banka da tüketiciye tazminat ödemeye mahkum oldu. Dumankaya İnşaat Projeyi Tamamlayamadı! Uluslararası bir şirketin CEO’su olarak görev yapan Özge Göktekin, Fikirtepe'de gerçekleştirilen Dumankaya İnşaat tarafından yapılan projeden konut almak için sözleşme imzaladı. Noter onaylı olarak 2015 yılında imzalanan sözleşmede konut bedeli 145 bin lira olarak kararlaştırıldı. Yine sözleşmede konut teslim tarihi olarak ise 31 Ağustos 2017 tarihi belirlendi. Göktekin konut peşinat tutarı olarak 34 bin 250 lira öderken kalan tutar olan 105 bin 750 lira için ise konut kredisi kullandı. Bankaya ödemelerini yapmaya devam eden Göktekin evini teslim almayı beklerken FETÖ operasyonu kapsamında Dumankaya inşaata TMSF el koydu ve şirkete kayyum atandı ancak şirketin taahhüt ettiği inşaat işleri yarım kaldı. Tüketici Haklı Bulundu, Mahkeme Tazminata Karar Verdi Göktekin dairesini teslim alamadığı için hukuk mücadelesi başlattı ve hem konutu zamanında teslim etmeyen Dumankaya İnşaat hem de banka aleyhine dava açtı. Hem bankanın hem de Dumankaya İnşaat'ın itirazına rağmen mahkeme tüketiciyi haklı buldu. Mahkeme evinin zamanında teslim alamayan tüketicinin sözleşmeden dönme hakkı olduğuna hükmetti ve her iki tarafı toplamda faizi ile beraber 91 bin 527 lira ödemesine karar verdi. Yine yargılama giderleri de davalı taraflara yüklendi. Verilen karar kentsel dönüşüme evini veren ve zamanında teslim alamayan, son zamanda konkordato ilan eden inşaat firmaları nedeni ile mağdur olan ve farklı nedenlele konut projeleri için evini teslim alamayan kişiler için emsal karar oluşturması nedeni ile büyük önem taşıyor. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@