Evinin Çatısına Güneş Enerjisi Paneli Kuranlar 6 Milyar Lira Kazandı!

Çatıya güneş enerjisi takmak isteyen kişilerin sayıları hızla artarken 2018 yılında 1 megavat altı tesislerle güneşten 8 milyar kilovatsaate yakın elektrik üretti.

Gündem 20.01.2019 - 10:59 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Çatıya güneş enerjisi takmak isteyen kişilerin sayıları hızla artarken 2018 yılında 1 megavat altı tesislerle güneşten 8 milyar kilovatsaate yakın elektrik üretti.

Hatırlanacağı üzere 11 Haziran 2018 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'de evinin çatısına güneş enerjisi paneli kuran kişilere vergi muafiyeti hakkı tanıyan bir yasal düzenleme yapılmıştı. Devlet evlerde güneş enerjisi üretimini arttırmak için çok sayıda yasal düzenleme yaparken yapılan bu düzenlemeler ve güneş enerjisi santrali teşvikleri işe yaradı, elde edilen güneş enerjisi üretimi rekor kırdı. Evinin Çatısına Güneş Paneli Santrali Kuranlar Kazandı! HaberTürk gazetesinden Olcay Aydilek tarafından yapılan habere göre Güneş enerjisinden elektrik üretimi devlet teşviki için atılan adımlar oldukça olumlu sonuçlar verdi. Verilen teşvikler ile çatıya güneş enerjisi sistemi kuranlar 2018 yılında hem bedava elektrik kullandı hem de fazla üretmiş oldukları elektrik miktarını ilgili elektrik dağıtım kurumlarına satarak 6 milyar lira kazandı. Konu hakkında açıklamada bulunan Eski TEDAŞ Genel Müdürvekili Osman Nuri Doğan, YEKDEM kapsamında yapılan üretimdeki artışa işaret ederek, “Yenilenebilir kaynaklardan üretim artışı dikkat çekici. Türkiye’nin, 2018 yılı toplam elektrik üretimi 300.4 milyar kilovatsaat. Bu üretim içindeki payı yüzde 20.8 seviyesine ulaşmıştır. Bu gerçekten önemli bir artıştır” dedi. Vatandaşların, lisanssız elektrik ürettiğini, bunun 8 milyar kilovatsaati aştığını belirten Doğan, “Bu üretim içindeki en büyük pay 7.7 milyar kilovatsaat ile güneş enerjisine aittir” diye konuştu.Devlet Alım Garantisi Veriyor! Güneş, su, rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik, “alım garantisi” yoluyla destekleniyor. Devlet üretilen elektriği satın alıyor. Güneşten üretilen her kilovatsaat elektrik için 13.3, su ve rüzgar için 7.3 dolar sent ödeme yapılıyor.Evin Çatısına Güneş Paneli Nasıl Kurulur?Bu alanda verilen teşvikler ile artan ilgiyyle beraber anahtar teslim güneş paneli enerjisi fiyatları verilmeye başlandı. Yani güneş enerjisi paneli üreten firmalar gelerek evinizin çatısına güneş enerjisi santrali kuruyorlar ve santral hemen elektrik üretmeye başlıyor. Hatta başta Antalya ve ve Adana olmak üzere yılın her ayı yüksek oranda güneş ışığı alan bölgelerde apartman yönetimleri toplanarak güneş enerjisi santralleri kurmaya başladılar. Yaklaşık 7 senede maliyetini karşılayan paneller uzun ömürleri ile büyük avantaj sağlıyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@