Evlatlık Çocuğa Miras Kalır Mı, Gayrimenkullerde Miras Payı Ne Kadardır?

Gayrimenkullerin miras paylaşımı yapılırken evlat edinilen çocukların miras hakları merak edilmektedir. Hukuken evlatlık çocukların miras hakkı var mıdır?

Emlak Haberleri 20.04.2022 - 01:04 20.04.2022 - 01:04 Engin Uzunoğlu

Gayrmenkullerin miras ile paylaştırılması sırasında çıkan anlaşmazlıkların tamamının hukuken bir çözümü bulunmaktadır. Türk Medeni Kanunu bu konuda en ince ayrıntıya kadar uygulanması gereken mal paylaşımı kaidelerini belirlemiştir. Peki evlat edinilen çocukların mirastaki hakları nelerdir? Evlatlıkların miras hakkı var mıdır? Evlatlıklar ne kadar miras alabilirler? 

EVLATLIKLARIN MİRAS HAKKI VAR MI?

Evlat edinilen çocukların miras hakları konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Bir baba çocukları varken bir başka çocuğu evlat edinebilir. Bu babanın vefat etmesi durumunda ise miras paylaşımında diğer çocukların hangi hakları varsa evlatlık çocuğun da o hakkı bulunmaktadır. Evlatlık çocuklar evlat edinenlerin yasal mirasçısıdır. Bu konuda herhangi bir ayrımcı uygulamaya dair muamele görmelerine hukuken izin verilmemektedir. 

EVLATLIK ÇOCUĞUN ÇOCUKLARI MİRASÇI OLURLAR MI?

Evlat edinilen çocuğun evlat edinenden önce vefat etmesi gibi bir durumla karşılaşılabilir. Böyle bir durumda eğer varsa evlatlık çocuğun alt soyu mirasta hak sahibi olurlar. Yani bir mal paylaşımı yapılmasını gerektiren durum olursa evlatlık çocuğun çocukları annelerinin veya babalarının miraslarını alabilirler. Bu konuda yasal olarak herhangi bir engel yoktur. 

EVLATLIKLARA ÇİFT TARAFTAN MİRAS

Evlatlıklara miras kalması konusunda farklı bir uygulama bulunmaktadır. Bir çocuk evlatlık verilmişse öz ailesi ile hukuken bağı kesilmemektedir. Evlatlık çocuk hem kendisini evlat edinenin hem de fizyolojik anne ve babasının yasal mirasçısı olurlar. Bir taraftan mirasçı olmak diğer taraftan mirasçı olmayı engellememektedir. Her iki taraftan da evlatlık çocuklar miras alabbilirler. 

EVLATLIK ÇOCUKLAR EVLAT EDİNENİN ÇOCUKLARININ MİRASÇISI OLURLAR MI?

Kardeşler arasında miras kalma durumu belirli şartlarda gerçekleşebiliyor. Kardeşler üst soydan birbirlerinin mirasçısı olabiliyorlar. Tabiki mirasın kardeşe kalabilmesi için bazı şartların bir arada gerçekleşmesi gerekmektedir. Ancak evlatlıkların evlat edinen ailede böyle bir hakları yoktur. Evlat edinen ailenin çocukları ile evlatlık çocuk arasında mirasçılık ilişkisi yoktur. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@