Evlenecek Genç Kızlara Tek Seferlik Toplu Para! Hakkı Olup Almayı Unutulan Üzülmeyin

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan evlilik öncesi toplu para nasıl alınır? SGK çeyiz yardımı nedir? Genç kızlara ödenen çeyiz yardımını almayanlar geriye dönük nasıl alabilirler? İşte tüm o detaylar.

Evlenecek Genç Kızlara Tek Seferlik Toplu Para! Hakkı Olup Almayı Unutulan Üzülmeyin

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sağlana bir destek ödemesi de genç kızların evlilik sürecinde. Annesi veya babasından yetim maaşı alan genç kızların tamamını karşılayan destek ödemeleri toplu para olarak sağlanıyor. İşte 2022 yılı için o destek detayları.

2022 YILINDA EVLİLİK ÖNCESİNDE TOPLU PARA YARDIMI

2022 yılında evlilik öncesinde çeyiz yardımı almak isteyen genç kızlar kendi durumlarına göre başvurularını SGK İl Müdürlüklerine yazılı bir şekilde yapacaklar. SGK İl Müdürlüklerine yapılacak başvuruların ardından kurum inceleme süreci başlatacak. İnceleme sürecinde başvuru sahibi genç kızın yetim maaşı alma durumu belirlenecek ve ödenecek rakam hesaplanacak.

Babası veya annesi emekli yada belli bir prim ödemesi yapmış olan genç kızlar, onların vefatının ardından yetim maaşı alırlar.

Yetim maaşı ödemeleri kız çocukları için ömür boyu devam eder. Ancak kızların sigortalı bir işe girmeleri yada evlenmeleri durumunda maaşlar kesilir. Evlilik için kesilen maaşlarda ise çeyiz desteği ödenir. Yani anne veya babasından yetim maaşı alan bir genç kız evlenmeye karar verdiğinde maaşı kesilir. Ancak SGK evlilik öncesinde toplu para ödemesi yapar.

Ne Kadar Ödenir?

Çeyiz desteği alınan yetim maaşı üzerinden hesaplanır. Örneğin aylık 1.000 TL yetim maaşı alan genç kız bu rakamın 24 katını çeyiz desteği olarak alır. Yani 24.000 TL destek ödenir. 1.500 TL yetim maaşı alan bir genç kız evlenmek istediğinde 1.500 x 24 ile 36.000 TL destek alır. Çeyiz desteği hesaplaması alınan maaşın 24 katı şeklinde olacak.

EVLENİRKEN ALAMAYANLAR ÜZÜLMEYİN

Devletin sağladığı bu desteği evlilik aşamasında alamayanlar geriye dönük alabilirler. Devlet geriye dönük 5 yıl içinde yapılan başvuruları kabul ediyor ve çeyiz parasını evli olunan dönemde de ödüyor.

SONRAKİ HABER