Evlenmek İsteyen Gençlere Devletten Peşin Ödeme: 48 Bin TL Devlet Desteği Çeyiz Yardımı Evlilik Hibesi!

Evlenenlere müjde! Devletten çifte destek müjdesi geldi, yeni evlenenlere devlet desteği yükseldi. 24 maaş çeyiz parası yanı sıra evlenene çeyiz hesabı ile evlilik hibesi de ödeniyor!

Finans 10.10.2021 - 11:04 10.10.2021 - 11:05 Gülcan Özer

Türkiye'de evlilik yaşı ortalaması her geçen gün biraz daha artmaya devam ederken devlet tarafından evlenecek genç çiftlere bir takım teşvikler ödenerek bu yaşın düşürülmesi amaçlanıyor. Devletin evlilik hibesi iki farklı kategoride ödeniyor. 

Bunlardan ilki çeyiz desteği olarak ödenen 24 maaş çeyiz yardımı olarak öne çıkarken bir diğeri ise 27 yaşından önce evlenen gençlere ödenen çeyiz hesabı hibe para desteği olarak biliniyor. Bu iki destek ile evlenecek gençlere devlet tarafından hibe para ödemesi yapılıyor. 

DEVLET EVLİLİK YARDIMI: SGK YETİM ÇEYİZ PARASI NE KADAR?

Devletin ödemiş olduğu evlilik yardımı paraları arasında yer alan çeyiz yardımı en çok ilgi gören yardımlar arasında yer almaktadır. Ödemenin babası vefat ettiği için yetim kalan kız çocuklarının evlenirken desteklenmesidir. 

Söz konusu ödemeden sadece babası vefat ettiğini için yetim maaşı alana kız çocukları yararlanabilmektedir. Yetim maaşı alan kız çocuğu evlenirken SGK'ya başvuru yaparak almış olduğu maaşın 24 katını çeyiz desteği olarak alabilmektedir. Örneğin aylık 2 bin TL yetim maaşı alan bir kız çocuğu evlenirken 48 bin lira devletten çeyiz yardımı parası alabilir. 

çeyiz-hesabı-hibesi

Ancak söz konusu ödemeyi alabilmek adına mutlaka evlenen kız çocuğunun 5 sene içerisinde başvuru yaparak talepte bulunması gerekiyor. 

ÇEYİZ HESABI AÇAN GENÇ ÇİFTLERE DEVLETTEN 24 BİN TL EVLİLİK HİBESİ VERİLİYOR!

36-47 ay arasında açmış olduğu çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20'i oranında devlet katkısı olmak üzere en fazla 8 bin 693 TL, 

48-59 ay arasında açmış olduğu çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 22'i oranında devlet katkısı olmak üzere en fazla 10 bin 031 TL, 

60 ay ve üzeri sürede açmış olduğu çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 25'i oranında devlet katkısı olmak üzere en fazla 12 bin 0317TL hibe para ödemesi yapılmaktadır. Evlenecek genç çiftlerin ayrı ayrı hesap açması durumunda 24 bin TL hibe para almaları mümkündür. 

24 maaş çeyiz parası

ÇEYİZ HESABI NASIL AÇILIR?

Kişinin sadece kimlilk belgesi ile çeyiz hesabı açan bankalar üzerinden başvuru yapması yeterlidir. En fazla 27 yaşına kadar olan kişilerin en az 3 sene boyunca  düzenli para birikimi yapmaları halinde evlenirken biriken paray ek olarak devlet teşviki ödemesi de yapılmaktadır. Hesap vadesiz ya da vadeli çeyiz hesabı olarak açılabilmekte olup isteyen kişiler birikimlerine bu süre zarfında faiz geliri de kazanabilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@