Eximbank İle Yurt Dışında İş Yapan Müteahhitler İçin Sigorta Desteği!

Yurt dışı müteahhidine sigorta müjdesi geldi! Ticaret Bakanlığı ve Eximbank tarafından yürütülen ortak çalışmalar sonucunda müteahhitler yurtdışındaki politik riskler karşısında sigorta yaptırma hakkı elde etmiş oldu.

EMLAK HABERLERİ 02.09.2019 - 11:42 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Yurt dışı müteahhidine sigorta müjdesi geldi! Ticaret Bakanlığı ve Eximbank tarafından yürütülen ortak çalışmalar sonucunda müteahhitler yurtdışındaki politik riskler karşısında sigorta yaptırma hakkı elde etmiş oldu. Yurt dışında iş yapan müteahhitler için teminat mektubu ve 'surety bond' denilen kefalet sigortası da yolda!

Yurt içerisinde inşaat sektörünün daralması ile Türk müteahhitler rotayı yurt dışına çevirmişti. Müteahhitlerin yurt dışında desteklenmesi için yeni girişimler de tüm hızı ile sürüyor. Politik Riskler Eximbank Tarafından Sigortalanacak! Konu hakkında açıklama yapan Eximbank Genel Müdürü Enis Gültekin "Müteahhitlerimize yönelik yurtdışındaki politik riskleri (iş aldıkları yerlerde savaş, kamulaştırma vb.) Eximbank üstlenecek. Biz de bu riskleri yurtdışındaki reasürörlerle paylaşıyoruz.Özellikle Afrika, Orta Asya ve Uzak Asya ülkelerinde ihracatçılarımızın alacak riskini biz üstleniyoruz. 'Siz malınızı satın, biz sigorta yapalım' diyoruz. Bunu da yaklaşık binde 3.5-4 civarında bir maliyette yapıyorlar. Yani 1 milyon dolarlık bir ihracat 3.500-4.000 dolara sigortalatabiliyor.Yani her 100 birimlik ihracat içerisinde 26 birim Eximbank tarafından destekleniyor. Bunu 2023 hedefleri doğrultunda yüzde 29'a çıkartmayı düşünüyoruz" diyerek desteklerin katlanarak artacağını söyledi. E Teminat Mektubu İle İşler Kolaylaşıyor! Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise yapmış olduğu açıklamasında "Firmalar bütün devlet desteklerini online olarak alabilecek. Firmalara dijital kimlik vermeyi düşünüyoruz. Bu firmalar platforma kaydolacak, ürünleriyle ilgili bilgi paylaşacak, biz onlara uygun çözüm önerileri getireceğiz. Dijitalleşmeye 169 evrakı aldık, teminat mektuplarını e-teminat mektubuna çevirme imkanı bulduk. Ama bankalarımız süre uzatımı istedi, birkaç bankadan yüzde 100 alabiliyoruz" diyerek işlemlerin de kolaylaştırılacağını vurguladı. Müteahhitler için teminat mektubu ve 'surety bond' denilen kefalet sigortası da çıkartılacak.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@