Eylül 1999'dan Sonra Mayıs 2008 Önce İşe Girenler! Erken Emekli Formülünüz 2022 SGK Mevzuatında

Eylül 1999 ile Mayıs 2008 tarihleri arasında ilk işe girenler nasıl erken emekli olabilirler? SGK 2022 yaş haddi ile erken emeklilik şartları neler? Emeklilik yaş hesabı ile birlikte haberimizde.

Finans 25.12.2021 - 11:38 25.12.2021 - 11:38 Mustafa Karagöz

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2022 emeklilik mevzuatında, Eylül 1999 tarihinden sonra, Mayıs 2008 tarihindne önce işe girenler için yaş haddi kapsamında erken emeklilik hakkı sağlıyor. Peki yaş haddinden emeklilik nedir, ne kadar maaş ödenir, hangi şartlar aranır? 

2022'DE 3600 VE 4500 PRİM GÜNLE ERKEN EMEKLİLİK HAKKI SGK'DAN

Çalışma hayatında yer alan tüm çalışanlar için emeklilik şartları ortaktır. Çalışanlar SGK mevzuatına göre ilk işe giriş tarihlerine göre belirlenen sınır gün sayısında prim ödemesi yapacaklar. Prim ödemesi ile birlikte çalışanların sigortalılık hizmet süreci, sigortalılık gün sayısı şartını tamamlamaları gerekiyor. Emekli olmak isteyenler için ise sağlanması gereken temel şart yaş şartı. 

Uzun yıllar boyunca SGK'ya prim ödeyenler ise standart yani normal emeklilik şartlarını sağlayamadıkları durumlar oluyor. Bu durumda SGK çalışanlara özel haklar sağlıyor. O döneme kadar ödenen prim ödemeleri boşa gitmemiş oluyor. Peki çalışanlardan istenen şartların dışında erken emeklilik hakkı nasıl sağlanıyor?

YAŞ HADDİNDEN EMEKLİLİK NEDİR?

SGK emeklilik yaşı gelmiş olan ancak prim şartı ile emekli olamyanlara yaş haddinden emeklilik hakkı sağlar. Yaş haddinden emeklilikte maaşlarda bir miktar kesinti olur. Çünkü yaş haddinden emeklilik çalışanlara daha az prim ödemesi ile emekli olmayı sağlar. Yaş haddinden emeklilik 3 grupta incelenir ve işe giriş tarihi şartların oluşmasını sağlar. 

1999 öncesi işe girenler için normal emeklilik kişiye göre belirlenir. Yaş haddinden emeklilik ise 3600 günden olur. 

2002 sonrası işe girenler için normal emeklilik 7000 prim iş günü ile verilir. Yaş haddinden emeklilik 4500 gündür. 

2008 sonrası işe girenler için normal emeklilik hakkı 7200 prim günle sağlanır. Yaş haddinden emekliik 5400 gündür. 

NE ZAMAN EMEKLİ OLACAĞINIZI HESAPLAYIN?

Emekli olmak isteyenler kendi emeklilik tarihlerini çok kolay ve hızlı bir şekilde hesaplayabilirler. SGK'nın resmi sitesi üzerinden yada e-Devlet platformu üzerinden SGK tarafından sağlanan hizmetler aracılığıyla emeklilik yaşı hesaplanır. İlgili sayfada karşınıza işe giriş tarihiniz, sigorta kapsamınız gibi temel bilgiler sorulacak. Tüm bu bilgileri dolduranlar daha sonra sorgulamalarını yapabilecekler. Yaş haddinden emeklilik için yine kurumdan detaylı bilgi alınabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@