Eylül 2021 Kira Artış Oranı Belli Oldu Mu, TÜİK TEFE TÜFE Ve Kira Zammı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak?

Türkiye'de ev sahipleri ile kiracılar Eylül ayı kira artış oranının belli olmasını büyük bir merakla bekliyorlar. Eylül 2021 kira artış oranı ne zaman açıklanacak, kira zam oranı açıklandı mı?

Emlak Haberleri 02.09.2021 - 23:19 02.09.2021 - 23:29 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de kiracılar ve ev sahipleri her ayın başında o ayın kira artış oranlarının belli olmasını büyük bir merakla bekliyorlar. Bunun için de Türkiye İstastistik Kurumu (TÜİK) tarafından o ayından enflasyon rakamlarının açıklanması gerekiyor. TÜİK'in Ağustos 2021 enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından Eylül 2021 kira artış oranı da belli olacak. Ağustos 2021 enflasyon rekamları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Eylül ayı kira artış oranı yüzde kaç olacak?

AĞUSTOS 2021 ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TÜİK her ayın ilk haftasında bir önceki ayın enflasyon rakamlarını açıklıyor. TÜİK'in yaptığı bilgilendirmeye göre Ağustos ayına ilişkin enflasyon rakamları 3 Eylül 2021 Cuma günü açıklanacak. TÜİK enflasyon rakamlarını açıklayacağı saatte genellikle değişiklik yapmıyor. Bunun için de Ağustos 2021 enflasyon rakamları 3 Eylül 2021 Cuma günü saat 10:00'da belli olacak. 

kira artış oranı belli oldu mu eylül 2021

KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen hesaplama ile ev sahiplerinin kiralara ne kadar zam yapabileceği net şekilde belirlenmiş durumda. Bakanlıkça uygulamaya sokulan hesaplama sistemine göre enflasyon rakamları belirleyici oluyor. TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranları üzerinden yapılan hesaplamalarla kira artış oranları belirleniyor. 

Son 12 aylık TÜFE oranının esas alındığı hesaplama ile kira artış oranı belirleniyor. Bir başka ifadeyle son 12 aylık TÜFE oranı aynı zamanda kira artış oranı anlamına geliyor. Eylül ayı içerisinde kira sözleşmelerinin süresi dolan kiracıları ev sahipleri belirlenecek olan kira artış oranından daha fazla zam yapamayacaklar. Bu oran kiralara yapılacak azami zam miktarını ifade ediyor. 

EYLÜL 2021 KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU MU?

Ev sahipleri ile kiracılar Eylül 2021 kira artış oranının belli olmasını bekliyorlar. Bu oran henüz belli olmadı. Kira artış oranının belirlenebilmesi için TÜİK'in Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıklaması gerekiyor. Bu oran şu anda belli olmadığı için kira artış oranı da hesaplanıp belirlenemiyor. 

Şu anda Eylül ayı kira artış oranı belli olmadı. Ancak 3 Eylül 2021 Cuma günü saat 10:00'da TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Bu gelişmeler Emlak365 okurlarına anı anına bildirilecek. Hem Ağustos 2021 enflasyon oranlarını hem de Eylül ayı kira artış oranlarını en hızlı şekilde Emlak365 okuyucuları öğrenecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@