Eylül 2021 Merkez Bankası PPK Toplantısı Ne Zaman Yapılacak, Faiz İndirimi Olacak Mı?

Son yaşanan gelişmelerin ardından tüm gözler Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası PPK toplantısı ne zaman yapılacak? Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı? 

Finans 07.09.2021 - 00:38 07.09.2021 - 00:45 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde son dönemlerde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. En kritik gelişme ise geçtiğimiz hafta TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyon rakamları oldu. Enflasyonun tahminlerin ötesinde yükselmesi ile tüm hesaplar alt üst oldu. Merkez Bankası'nın bundan sonraki süreçte atacağı adımlar ise piyasala rtarafından merak edilmeye başlandı. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI?

Merkez Bankası'nın Eylül ayı faiz kararı merak ediliyor. Bu konuda gelen işaretler ise kafaları karıştırmaya devam ediyor. Yıllık enflasyonun yüzde 19,25'e çıkması ve mevcut politika faizinin yüzde 19 olması hesapları değiştirdi. Faiz indiriminden yana bir politikayı benimsediği bilinen Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu Başkanlığı'ndaki Merkez Bankası'nın nasıl bir adım atacağı akılları karıştırıyor. 

Merkez Bankası'nın piyasalara faizlerin daima enflasyonun üzerinde olacağına dair sözlü teminat verdiği biliniyor. Ancak madalyonun diğer yüzünde ise, “yüksek faiz yüksek enflasyona neden oluyor” fikrini savunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçeği var. Siyasi yönlendirme ile Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapabileceği veya faizleri sabit bırakacak bir karar alabileceği şeklinde düşünceye sahip olanların sayısı hiç de az değil.

merkez bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI KARARI ALIR MI?

Merkez Bankası piyasalara kulak verirse faiz artırımı yapma yolunu tercih edecek. Enflasyonun üzerinde bir faiz oranı belirlemek için en az 50 baz puanlık bir faiz artırımı yapılması gerekecek. Böyle bir durumda da politika faizi yüzde 19,5'e çıkarılacak. Bu şekilde piyasalar da enflasyona karşı teskin edilmiş olacak. 

MERKEZ BANKASI EYLÜL 2021 PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Eylül 2021 toplantısının ne zaman yapılacağı araştırılıyor. Merkez Bankası'nın çok kritik faiz kararının alınacağı toplantı ile alakalı tarih belli oldu. Buna göre Merkez Bankası Eylül ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı 23 Eylül 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Eylül ayı faiz kararı ise aynı gün saat 14:00'da açıklanacak. 

Öte yandan Merkez Bankası ödemeler dengesine ilişkin verileri 13 Eylül 2021 Pazartesi günü açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe gerçekleşmeleri de 15 Eylül 2021 tarihinde kamuoyuna duyurulacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@