Eylül Ayında İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Olur, Faiz İndirimi Olacak Mı?

Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı ve faiz kararı için geri sayım başladı. Peki, kredi faizleri ne olur, Eylül ayı faiz beklentisi 2021 ne, faiz düşer mi?

Eylül Ayında İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Olur, Faiz İndirimi Olacak Mı?

İhtiyaç kredisi paketlerinde yeni düzenleme için düğmeye basılırken vatandaşın gözü kulağı bankalardan gelecek yeni faiz indirimi haberlerine çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ile Eylül ve Ekim ayına işaret edilmesi ile Merkez Bankası Eylül ayı toplantısı daha da kritik bir hal almıştı.

MERKEZ BANKASI EYLÜL AYI PPK TOPLANTISI TARİHİ NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından sene başında açıklanan toplantı tarihleri takvimine göre Eylül ayı toplantısı 23 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alınan Naci Ağbal'ın yerine atanan Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanacak olan faiz kararı piyasalara yön verecek.

Merkez Bankası başkanı olmadan önce Yeni Şafak Gazetesi ekonomi yazarı olarak görev alan Prof. Şahap Kavcıoğlu Ağustos ayında tüm beklentilere rağmen Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının yüksek çıkması nedeni ile faiz indirimi kararı almamış, politika faiz oranını bir kere daha değiştirmeden sabit tutmayı tercih etmişti.

merkez-bankası-eylül-ppk-tarihi

MERKEZ BANKASI EYLÜL AYINDA FAİZ İNDİRİR Mİ?

Ekonomistler konu hakkında yapmış oldukları açıklamalarında söz konusu karar için yönü belirleyecek olan en önemli kriterin TÜİK tarafından Eylül ayının ilk haftası içerisinde açıklanacak olan enflasyon rakamları olduğunu belirtiliyorlar.

TÜİK TEFE TÜFE Ağustos 2021 enflasyon rakamları arasında yer alan çekirdek enflasyon Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı üzerinde en önemli belirleyecilerden biri olacak. Çekirdek enflasyonda yaşanacak olası bir düşüş Merkez Bankası'na beklemiş olduğu faiz indirimi için kapı aralayacak.

Ancak enflasyon rakamında beklenen düşüş gelmezse ya da enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş devam ederse bu durumda faiz artırımı için bir sonraki toplantı olan Ekim ayı toplantısı beklenmeye devam edilecek.

merkez-bankası-eylül-ayı-toplantı-tarihi

MERKEZ BANKASI EYLÜDE FAİZ İNDİRİMİ YAPARSA DOLAR VE ALTIN NE OLUR?

Eylül ayı öncü göstergeleri ile uyumlu bir faiz indirimi kararı gelirse zaten uzun süredir bu indirim beklendiği için altın fiyatları ve dolar kurunda sert tepkiler ve fiyatlamalar oluşması beklenmiyor.

Ancak enflasyon rakamlarında ve ekonomik verilerde beklenen iyileşme yaşanmadan yapılacak olası bir faiz indirimi durumunda özellikle de dolar kurunda sert yönlü yukarı hareketlenmeler yaşanabileceği uyarısı yapılıyor.

SONRAKİ HABER