Eylül'de Dolmuş, Otobüs, Metro Gibi Toplu Taşımaya Aşı Zorunluluğu Mu Gelecek?

Çalışma hayatında yer alan vatandaşlar Eylül ayında toplu taşımaya aşı yasağı gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. Peki Sağlık Bakanlığı'nın bir planı var mı? İşte son gelişmeler.

Eylül'de Dolmuş, Otobüs, Metro Gibi Toplu Taşımaya Aşı Zorunluluğu Mu Gelecek?

Koronavirüs salgınına dair en çok araştırılan soru aşı yasağının gelip gelmeyeceği. Özellikle okulların açılmasından sonra aşı olmayanlara dair alınacak kararlar merakla bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmasında karara ilişkin ilk detayları açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması ve bundan sonraki dönemde atılabilecek adımlara dair gündemde olan değerlendirmeler şöyle.

TOPLU TAŞIMAYA AŞI YASAĞI GELECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği son kabine toplantısında Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ve önerileri ele alındı. Aşı olmayanlara kısıtlama getirilmesini hedefleyen öneriler kabinede değerlendirildi ve yeni kararlar açıklandı.

Kabine kararlarına dair yapılan konuşmada okullarda aşı yaptırmayan öğretmen ve diğer personel zorunlu olarak haftada en az iki kez PCR testi yaptıracak. Bunun dışında ayrıca aşı zorunluluğu ayrıca farklı alanlarda da uygulanacak. Bakanlık genelgesi ile ilan edilen kararlarda 6 Eylül’den itibaren aşı olmayanların konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu olacak. Etkinlik girişlerinde sorgulama işlemleri uygulanacak.

Ulaşımda Aşı Kararı

Ulaşımda aşı kararı ilk olarak şehirlerarası seyahatlerde geçerli olacak. Vatandaşların özel araçları hariç. uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirilecek şehirlerarası seyahatlerde PCR testi zorunluluğu getirilecek.

Daha sonraki dönemlerde Kabine Kararları yada İçişleri Bakanlığı genelgesi ile PCR testi zorunluluğu daha farklı alanlarda talep edilebilecek. Uygulama alanları artırılabilecek.

SONRAKİ HABER