EYT bahar havasıyla gelecek! Son açıklama sonrası tarihi az çok belli oldu, prim şartı da 5975 gün..

Ekonomide kış dönemine doğru rahatlama daha sonra ise kademeli düzelme bekleniyor. Bu süreçte oluşacak bahar havasında ise EYT'nin çıkabileceği öngörülüyor prim şartının ise 5975 gün olması bekleniyor

Finans 26.04.2022 - 14:41 26.04.2022 - 14:42 Mustafa Karagöz

Emlak365.com Emeklilikte Yaşa Takılanlar için gelen son açıklama sonrası sürece ilişkin yeni iddialar gündeme geldi. İşte ekonomi gündeminde yer alan son dakika eyt gelişmeleri ve erken emeklilik formülleri.

EYT'LİLER NE ZAMAN VE NASIL EMEKLİ OLACAKLAR?

EYT için gelen son açıklama yakın dönemde düzenlemenin çıkmasını bekleyenler için umut kırıcı oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yapmış olduğu açıklamasında 3600 ek göstergenin bu yıl içerisinde çıkarılacağını, EYT düzenlemesinin ise kısa vadede gündemde olmadığını ifade etti. 

Yapılan bu açıklama sonrasında ise eyt için bir başka analiz geldi. 

Yüksek enflasyon oranlarının hükümeti çok zorladığı ifade edilen değerlendirmelerde bu sürecin yıl sonuna doğru değişmesinin beklendiği vurgulandı. Bu sayede ekonomide oluşan rahatlama ile önümüzdeki sene içerisinde bahar havası oluşacak. Ekonomide beklenen bu değişim sürecinde ise EYT'nin de somutlaşması beklendiği ifade edildi. EYT Yasası için öne çıkan tarih ise çalışmaların 2023 başında başlaması ve detayların 2023 seçimlerinden önce netlik kazanması. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN İZLEYECEĞİ YOL DA BELLİ

Çalışma Bakanlığı bu süreçte ilk olarak kapsam çalışması yapacak daha sonra ise kimlerin emekli olacağına ilişkin şartlar olgunlaştırılacak. Şartların belirlenmesinin ardından Maliye Bakanlığı ile birlikte maliyet hesapları yapılacak. Daha sonra ise emeklilik haklarının verilmesi tamamlanacak. Çalışma Bakanlığı'nın eyt yasasına ilişkin tüm detayları kapsamlı ele alması da tabiri caizse ince eleyip sık dokuması bekleniyor. 

Prim gün şartı...

EYT yasası için düzenlemenin en az 5075 gün şartı, 1999 yılı Eylül ayı öncesi koşuluyla çıkabileceği yorumları var. Ayrıca 50 ve 53 yaş şartı uygulanabileceğine dair iddialarda basında yer almaya başladı. Detaylar ise bakanlığın çalışması sonrası netlik kazanacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@