EYT Bekleyenler Bu Formülü Kaçırmasın! EYT Düzenlemesinden Önce Erken Emeklilikte Bu Formül Uygulanabilir!

Kamuoyu gündeminde çok sık tartışılan EYT konusunda birçok mağdur çözüm bekliyor! SGK’nın bu formülü ise erken emeklilikte gözden kaçmış olabilir! İşte erken emeklilikte yeni detaylar…

EYT Bekleyenler Bu Formülü Kaçırmasın! EYT Düzenlemesinden Önce Erken Emeklilikte Bu Formül Uygulanabilir!

Erken emeklilikle çalışma hayatını sonlandırmak isteyen milyonlarca kişi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hali hazırda uygulanan birçok yöntemi gözden kaçırabiliyor. Öte son dönemde gündemde ilk sıralara tırmanan EYT konusunda da yeni düzenleme sinyalleri verilmeye başladı. SGK’dan erken emeklilik bekleyenler için hizmet borçlanması ile fırsat sağlanmaya devam ediyor. 2008 yılında yapılan değişiklik sonrasında detaylar netleştirilmişti.

Erken Emeklilikte Hizmet Borçlanması Detayı!

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında, Türkiye’de emeklilik ve çalışma hayatına ilişkin birçok düzenlemeye yer verilmiştir. Bu kapsamda hizmet borçlanmalarına ilişkin detaylar çoğu zaman gözden kaçırılıyor. SGK’ya başvuru yapılması halinde birçok kesimden vatandaşın erken emekli olma avantajlarından yararlanması sağlanacak.

Hizmet Borçlanması Şartları Neler?

hizmet-borclanmasi

Hizmet borçlanması yöntemini kullanmak isteyenlerin bazı şartları karşılamaları gerekecek. Kimlerin hizmet borçlanmasından yararlanabilecekleri ise yine ilgili mevzuatlar ile düzenlenmiştir. Buna göre hizmet borçlanmasından yararlanacak kişiler şöyle sayılmıştır:

  • 5510 sayılı Kanun 4’üncü maddesi ilgili fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında sigortalı olanlar,
  • 2008 yılı Ekim ayı başından sonra ilk defa ilgili kanun kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar,
  • 5510 sayılı Kanun 5’inci maddesinde sayılan haklardan bazı sigortalı kolları uygulananlar,
  • İsteğe bağlı sigortalılar ile hak sahipleri ve ilgili 5510 sayılı Kanun maddelerince borçlanma kapsamında olan sürelerin tamamı veya bir kısmı için borçlanılabilmektedir.

EYT’de Son Durum Ne?

Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca kişinin gözü kulağı EYT düzenlemesine çevrilmiş durumda. Konya ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından önemli açıklamalar yapılmıştı. Gündemlerinde sözleşmeli personel meselesi ve EYT düzenlemesinin olduğuna işaret eden Bakan Bilgin, konunun çözümüne ilişkin umut verici açıklamalarda bulundu. Türkiye’de EYT mağduru milyonlarca kişi ise konunun en kısa süre içinde çözüme kavuşturulacağı tarihi merakla beklemeye devam ediyor. EYT’nin detayları ise henüz netleşmiş değil