EYT Çıkarsa Kadın ve Erkek Çalışanlar! Kim Yararlanacak? Sorusunun Cevabı

Kadın ve erkek çalışanlar için EYT merak konusu oldu. Özellikle çalışanlar ilk işe giriş tarihlerine göre ne zaman emekli olabileceklerini ve EYT çıkması durumunda yararlanma haklarını soruyorlar.

Gündem 11.11.2021 - 12:35 11.11.2021 - 12:35 Mustafa KARAGÖZ

Çalışanların bu sorularına SGK Uzmanı Ekrem Sarısu Posta Gazetesi'nde yer alan köşesinde yer verdi. Sarısu kadın ve erkek çalışanlar için ayrı ayrı iki soruya yanıt verdi. 

KADINLAR İÇİN EYT ÇIKARSA

Bir kadın çalışan kendisine ait bilgileri paylaşarak ne zaman emekli olabileceğini sordu. Kadın çalışan kendisi hakkında "1 Ekim 1989’da staj sigortam var. 1 Ekim 1994’teki işe girişimle 9100 gün prim ödemem var." açıklamasında bulundu. Çalışan açıklamaların ardından "EYT’den yararlanabilir miyim?" açıklamasında bulundu. 

SGK Uzmanı kadın çalışanın emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ve 51 yaş şartlarına tabi olduğunu söyledi. Açıklamanın devamında ise kadın çalışanın doğum tarihinizi bildirmediğini vurgulayan Sarısu "Sigortalılık süreniz ve prim ödemeniz yeterli olduğundan, 51 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu. Açıkalamanın sonunda ise EYT çıkarsa çalışanın bu haktan yararlanabileceği ifade deildi.

ERKEKLER İÇİN EYT ÇIKARSA

Bir erkek çalışan ise kendisi hakkında işe giriş, doğum tarihi ve çalışma bilgilerini verdi. Çalışan açıklamasında "1973 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 7 Ağustos 1996. Toplam 7811 gün prim ödemem var. 25 yılım doldu." bilgilerini verdi. Erkek çalışan açıklamanın devamında ise "EYT’den yararlanır mıyım?" sorusunu yöneltti. 

SGK Uzmanı bu sorunun ilk bölümünde çalışanın emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabi olduğunu söyledi. Borçlanma ile erken emekli olabileceğini açıklayan SGK Uzmanı açıklamasına" Şayet askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmışsanız, askerliğinizin 260 gününü borçlanmanız halinde 55 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün." sözleriyle devam etti. Sarısu son cümlesinde ise çalışan için; EYT çıkması halinde, siz de yararlanarak emekli olabilirsiniz, dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@