EYT Çıkmadan Emeklilik Yaşı Geri Çekiliyor! Yaş Bekleyenleri Hemen Emekli Eden SGK Formülü!

Emekli olmak için yaş sorununu aşmak isteyenler emeklilik yaşını nasıl geri çekebileceklerini araştırıyorlar. Emeklilik yaşını geri çekme imkanı var mı?

Finans 01.06.2022 - 22:40 01.06.2022 - 22:40 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de çalışma hayatında uzun süre aktif olarak yer alıp günün birinde emeklilik hayalleir kuranların en çok karşılaştıkları sorun yaş meselesi oluyor. Yaş sorununu aşamayan yaklaşık 5 milyon vatandaş emekli olabilmek için EYT düzenlemesinin yapılmasını bekliyorlar. EYT düzenlemesinin yapılmasına dair somut adımlar henüz atılmış değil. Bu durumda ise yaşlarını bekleyenler kendilerine ara formül arayışındalar. 

EMEKLİLİK YAŞI GERİ ÇEKİLİR Mİ?

SGK mevzuatında belirli yıllarda yapılan değişiklikler nedeniyle çalışanların emeklilik şartları arasında farklılıklar olabiliyor. Bazı önemli tarihlerden dolayı yaş şartı engeline takılan çok sayıda çalışan prim günlerini ve sigortalılık sürelerini doldurmalarına rağmen yaşlarını beklemek zorundalar. Ancak SGK mevzuatında yer alan bazı imkanlar ile emeklilik yaşının bazı çalışanlar için geri çekilmesi mümkün olabiliyor. Buna dair işlemleri yapanlar emeklilik yaşlarının düşmesini sağlayıp hemen emekli olabiliyorlar.

BORÇLANARAK EMEKLİLİK YAŞI DÜŞÜRÜLÜYOR!

Borçlanma yoluyla emeklilik yaşının düşürülmesi en çok kullanılan yöntemdir. Ancak bu yöntem her çalışan için uygun değildir. Sigortalılık başlangıcı 1999 ve 2008 tarihlerinden hemen sonra olanlar bu imkandan yararlanabiliyorlar. lakin borçlanma haklarının olması gerekiyor. Bu hakka sahip çalışanlar borçlandıkları gün kadar sigortalılık başlangıçlarını geriye çekebiliyorlar. Bu geri çekilme 1999 veya 2008 öncesine taşınabildiği durumlarda ise tabi olunan emeklilik şartları değişiyor.

60 yaşında emekli olacak olan bir erkek çalışan borçlanma ile sigorta başlangıç sürelerini belirtilen tarihlerin öncesine çekebilirse emeklilik yaşını 56 veya 58 yaşlarına düşürebiliyor. Bu da emekli olurken 2 ile 4 yıl arasında kazanç sağlıyor. Kadın çalışanların emeklilik yaşı 58'den 52 veya 54'e kadar düşüyor. Bu şekilde yaş bekleme süreleri kısalmış oluyor. 

Borçlanma yaparak emekli olma imkanı kazanmak isteyen kadın çalışanlara doğum borçlanması, erkek çalışanlara ise askerlik borçlanması imkanı sağlanıyor. Bu borçlanma şartlarını yerine getiren ve böyle bir hakkı olan çalışanlar bunu kullanabiliyorlar. Kadın çalışanlar 3 çocuğa kadar çocuk başına 2 yıl borçlanma hakkına sahip oluyorlar. Erkek çalışanlar ise askerlikte geçirdikleri süre kadar borçlanabiliyorlar.

SGK tarafından belirlenen borçlanma bedellerini ödeyen çalışanlar şartların uyması durumunda EYT düzenlemesini beklemeye gerek kalmadan emeklilik kapılarını kendileri için açabiliyorlar. Ancak bu imkandan yararlanmaya hakkı olmayanlar veya böyle bir fırsatı ellerinde bulundurmayanlar emekli olabilmek için EYT düzenlemesinin çıkmasını beklemek durumundalar.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@