EYT Çıkmadan Emeklilik Yaşını 1.000 Gün Düşürme! Yıllarca Beklemeden 50, 51, 52 Yaşında Emekli Oluyorlar!

Emekli olmak için yaş şartını yerine getirememiş EYT'liler kendilerine bir çıkış yolu arıyorlar. EYT düzenlemesi çıkmadan 6 yıl erken emekli olunabilir mi? Emeklilik yaşı nasıl düşürülür?

Finans 05.06.2022 - 21:04 05.06.2022 - 21:04 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de emekli olmak için şartlar oldukça zorlayıcı bir nitelikte olabiliyor. Çalışanlar prim ve sigortalılık süresini doldursalar da uzun bir süre yaş şartının yerine getirilmesini beklemek zorunda kalıyorlar. Bundan dolayı sadece yaş şartı için senelerce fazladan çalışmak zorunda kalan milyonlarca çalışan bulunuyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak da bilinen bu çalışanlar SGK mevzuatında bulunan bazı imkanlardan yararlanarak daha erken yaşlarda emeklilik imkanı elde edebiliyorlar. 

EYT'LİLER YAŞ BEKLEMEDEN ERKEN EMEKLİ OLABİLİRLER Mİ?

EYT'liler olarak bilinen çalışanlar yaş şartı hariç tüm emeklilik şartlarını yerine getirmiş vatandaşlardan oluşuyor. ANcak yaş şartından dolayı emekli maaşına bağlanabilmek için yıllarca beklemek zorunda kalıyorlar. SGK mevzuatında EYT sorununu aşabilecek bazı detay uygulamalar da bulunuyor. Bu detay uygulamalar çok bilinmediği için emekli olabilecekken çok sayıda vatandaş emekli olabilmek için yıllarca beklemek durumunda kalıyorlar. 

BORÇLANMA YÖNTEMİ EN ÇOK BİLİNEN YOL

Borçlanma ile çalışanların emeklilik yaşını düşürme imkanı bulunuyor. Ancak her borçlanma yapanın emeklilik yaşının düşme garantisi bulunmuyor. Bunun için çok kritik bazı tarihler var. Erkek çalışanlar askerlik borçlanması ile kadın çalışanlar ise doğum borçlanması ile sigorta başlangıç tarihlerini erkene çekebiliyorlar. Burada kritik olan borçlanma yapılarak geri çekilen sigorta başlangıç tarihinin nereye kadar çekildiği oluyor. Eğer borçlanma yaparak sigorta başlangıç tarihi 1999 öncesine çekilebiliyorsa emeklilik için yaş beklemeye gerek kalmıyor. Bu çalışanlar kolay bir şekilde emekli olma imkanı buluyorlar.

KADINLARA VERİLEN ÇOK ÖZEL EMEKLİLİK İMKANI

Çalışma hayatında yer alan kadınlara SGK mevzuatında çok önemli bir emeklilik imkanı veriliyor. Engelli çocukları olan kadınlara hem prim günü hem de emeklilik yaşı için avantajlar sağlanıyor. Engelli çocuğu olan kadın çalışanların ödedikleri toplam prim gününün dörtte biri hesaplanarak prim gününün üzerine ekleniyor. 4.000 prim günü olan bir kadın çalışan engelli çocuğu için 5.000 prim günü ödemiş gibi kabul ediliyor. Bu durum emeklilik yaşını etkilemiyor ama eğer bakım amuhtaç engelli çocuk var ise o zaman emeklilik yaşı da düşüyor.

Başkasının bakımına muhtaç olan engelli çocukların çalışan annelerine sağlanan prim günü avantajına ek olarak emeklilik yaşı da düşüyor. Örneğin 4.000 prim günü olan bir kadın çalışanın prim günü 5.000 olarak kabul ediliyor. Ayrıca buna ek olarak emeklilik yaşı da 1.000 gün düşüyor. Böylelikle EYT beklemeye gerek kalmadan bu kadın çalışanlar emekli olabiliyorlar.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@