EYT Çıkmazsa Ne Zaman Emekli Olurum? Bu Yaşın Altında Olanlar Dikkat

EYT düzenlemesine dair hükümetin nasıl bir çözüm uygulayacağı merak konusu olurken SGK Uzmanı yaş hesabına ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte emekli olamayanlar için EYT düzenlemesi ve yaş hesabı.

Finans 28.12.2021 - 12:29 28.12.2021 - 12:33 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için ne olacak sorusu gündemden düşmezken son açıklamalar umutları artırmıştı. Hükümet kanadından gelen EYT açıklamaları bir çalışma olacağını müjdelemişti. Çalışma olması durumunda kimlerin ne zaman emekli olabileceğine ilişkin bazı çözüm önerileri basında yer almıştı. Gündemde olan çözüm önerileri ile EYT'nin çıkmaması durumunda kimlerin emekli olabileceğine ilişkin SGK Uzmanı Ekrem Sarısu'dan açıklama geldi. 

EYT ÇIKMAZSA NASIL EMEKLİ OLURUM?

Bir erkek çalışan SGK Uzmanı Ekrem Sarısu'ya EYT düzenlemesi çıkmaması durumunda nasıl emekli olabileceğini sordu. Çalışan kendisine dair "20 Temmuz 1973 doğumluyum. 1 Aralık 1990 tarihinde sigortalı oldum. 6882 gün primim var." açıklamasında bulundu. Sorusunda ise EYT düzenlemesi olmazsa kaç yaşında emekli olabileceğini sordu. 

SGK Uzmanı bu soruya verdiği yanıtında "Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşınızı dolduracağınız 20 Temmuz 2025’te emekli olabilirsiniz." bilgilerini verdi. 

EYT'li Olur Muyum?

Bir başka çalışan ise işe giriş tarihini nasıl değiştirebileceğine ilişkin bir soru sordu. Çalışan sorusundan önce "7 Şubat 1978 doğumluyum. Askerliğimi 24 Kasım 1998-6 Mayıs 2000 arasında yaptım. 26 Haziran 2002’de polis memuru oldum." açıklamasında bulundu. Askerlik borçlanması yapması durumunda işe giriş tarihinin 8 Eylül 1999 tarihi öncesine çekilip çekilmeyeceğini sordu. 

SGK Uzmanı

Sarısu köşesinde bu soruya "Askerliğinizi borçlanmanız hizmet sürenizi artırır. Ancak 8 Eylül 1999’dan önce sigortanız olmadığından başlangıcınızı geri çekerek kademeli emeklilik şartlarına tabi olmanızı sağlamaz. Emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz." bilgisini verdi. SGK Uzmanı çalışanın ayrıca polisler için uygulanan düzenleme kapsamında 55 yaşını dolduracağı tarihte emekli edileceğini söyledi. 

AK PARTİ'DEN EYT AÇIKLAMASI

AK Parti'den gelen son EYT açıklamasında; Muhammen Emin Akbaşoğlu 2022 yılında EYT ile ilgili bir çalışma olacağını söyledi. EYT'liler müsterih olsun diyen AK Parti Milletvekili, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in daha önceden EYT konusunda çalışmalar yaptığını hatırlattı. EYT için bir tarih de veren Akbaşoğlu 3600 ek göstegeden sonra dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@