EYT Düzenlemesinin Merak Edilen Ayrıntıları Ortaya Çıktı! Emeklilik İçin 50 Yaş Formülü Masada!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in EYT'liler ile alakalı çalışma yapıldığını açıklamasının ardından bu çalışmanın detayları ortaya çıkmaya başladı. EYT düzenlemesi ne zaman çıkacak?

Finans 11.11.2021 - 02:55 11.11.2021 - 02:55 Engin Uzunoğlu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikta Yaşa Takılanlar (EYT) ile alakalı olarak bir çalışma yürütüldüğünü açıklamıştı. Herkes bu çalışmanın detaylarını araştırmaya başladı. EYT çalışmasında hangi ayrıntılar yer alıyor. EYT düzenlemesi ne zaman çıkacak? EYT düzenlemesi yapılırsa kimler kaç yaşında emekli olabilecekler? 

EYT DÜZENLEMESİNİN BİLİNMEYENLERİ!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı içerisinde bir komisyon kurularak EYT'liler ile alakalı olarak bir çalışma başlatıldı. Buna göre komisyon ilk olarak EYT düzenlemesinin kapsamını belirleyecek. Böylelikle EYT düzenlemesi yapıldıktan sonra kimlerin emekli olabilecekleri de belli olacak. Emekli olacakların sayısının netleşmesi yapılacak olan maliyet hesaplamasında da büyük kolaylık sağlayacak. 

Çalışma Bakanlığı'ndan edinile bilgilere göre EYT kapsamına 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan ama yıl ve prim şartını karşılamasına rağmen yaş şartını karşılamayanlara emekli olma hakkı verilecek. Özel şartlar da değerlendirilecek emeklilik için yaşlarının gelmesini bekleyenlere bir defaya mahsus olmak üzere emekli olma imkanı tanınacak. 

50 YAŞ ŞARTI FORMÜLÜ MASADA!

Yine Çalışmaa Bakanlığı'nda kurulan komisyon emekli olmanın kesin şartları üzerinde de düzenleme yapılmasına dair çalışma yürütüyor. Bu konuda farklı formüller geliştiriliyor. Sigortalılık yılını doldurup eksik primi olmayanların yaşlarını beklemeden emekli olabilmelerine imkan tanınacak. Gelen bilgilere göre 50 yaşını geçmiş EYT'lilere emeklilik hakkının tanınması da bir formül olarak masada duruyor. 

MADDİ KÜLFET TESPİT EDİLECEK

EYT'lilerin sayısı ile alakalı olarak kesin bir rakam henüz ortada yok. Bir EYT düzenlemesi olursa kaç kişinin emekli olabileceği hakkında Çalışma Bakanlığı'nın ekstra bir çalışma yapacağı bildirildi. Bu sayının belli olmasının ardından EYT düzenlemesinin ne kadarlık bir maddi külfetinin olacağı da komisyonca hazırlanacak. 

YENİ KAYNAK OLUŞTURULACAK

Çalışma Bakanlığı tarafından kurulan komisyonda en kritik çalışma ise kaynak arayışlarında meydana gelecek. EYT düzenlemesinin maddi kaynağı ile alakalı olarak da komisyon bir çalışma yapacak. Gereken maddi külfetin bütçeden değil de yeni kaynaklardan karşılanabilmesinin imkanları aranacak. 

EYT düzenlemesi neticesinde emekli olmaya hak kazananların ne şekilde emekli olabilecekleri, işlemleri nasıl yapabilecekleri, maaşa bağlanmalarına dair yönergeler de komisyonca belirlenecek. Böylelikle uygulama yürürlüğe konulduğunda herhangi bir karışıklığa izin verilmeyecek. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SUNULACAK

Çalışma Bakanlığı yapacağı EYT düzenlemesini bir taslak haline getirip önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi kurmaylarıyle bu taslak üzerinde bir başka çalışma yapıp eksik veya fazla kısımlara müdahale edilecek. Ardından ise taslak son şeklini alıp yasalaşması için TBMM'ye gönderilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@