EYT Düzenlemesinin Top Secret Dosyası Basına Sızdı: Kimleri Kapsayacak, Ne Zaman Çıkacak, Kimler Hemen Emekli Olacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için hükümet tarafından üzerinde çalışıldığı iddia edilen dosya basına sızdırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı SGK EYT son dakika bugün, EYT'lilere müjde var mı?

Finans 23.05.2022 - 13:40 23.05.2022 - 13:51 Gülcan Özer

2023 seçiminden önce mutlaka hükümet tarafından çıkarılacağı iddia edilen EYT yasası hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından üzerinde çalışıldığı belirtilen dosyanın detayları basına sızdırıldı. Hükümetin ilk olarak Temmuz ayında açıklanacak olan emekli ve memur maaşı zam oranı ile 3600 ek göstergeye öncelik verdiği, bu düzenlemelerin tamamlanmasının ardından Emeklilikte Yaşa Takılanlar için EYT yasası hakkında çalışmalara geçiş yapılacağı belirtiliyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında özel olarak oluşturulan heyetin çalışmalara başladığı, EYT'nin çıkması halinde emekli olacak kişi sayısı ve bütçeye oluşturacağı yükün hesaplandığı iddia edilirken gizli dosyada yer alan bilgiler basına sızdırıldı. Ek gösterge sorunun nihayet çözüme kavuşmasının ardından uzun süredir kangren haline gelen EYT'lilere müjde için çalışmalar başlayacak. 

EYT KİMLERİ KAPSAYACAK, EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR YASASI ÇIKARSA KİM HEMEN EMEKLİ OLACAK?

Hükümetin bütçeye en az yükü getirecek şekilde bu sorunu çözmeye çalışacağı belirtilirken EYT yasası bu hali ile meclisten geçerse bu durumda ilk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler düzenlemeden yararlanabilecekler. Yeni EYT formülü gerçek mağdurların yaşadığı mağduriyetin önüne geçebilmek için prim gün şartına odaklanacak. 

eytlilere müjde var mı

ERKEKLERDE VE KADINLARDA PRİM GÜN SAYISI HESAPLAMA! EYT ÇIKARSA EMEKLİ OLABİLİR MİYİM?

İşe giriş tarihi 1999 ve öncesi olan kişilerde prim gün sayısı üzerinden hesaplama yapılacak. Erkeklerde 9 bin prim gün sayısı kadınlarda ise 7 bin 200 prim gün sayısı şartı aranacak. Yani yaşını doldurmamış olsa dahi 25 sene çalışan erkek ile 20 sene çalışan kadın emekli olacak. 

eyt son dakika bugün-1

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK, EYT'DE SON DURUM NEDİR?

EYT yasası üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtilirken Temmuz ayında hükümetin 3600 ek gösterge ve emekli, memur maaşı enflasyon farkı zammı hesaplamasını tamamlamasının ardından gözler EYT'ye çevrilecek. Hükümetin 2023 seçimlerine kadar düzenlemeyi tamamlaması bekleniyor. Yeni düzenlemede staj tarihini sigorta giriş tarihi sayılmasının da yer aldığı iddia edilirken staj tarihi kritik bir öneme sahip bulunuyor.

EYT NASIL OLACAK, EYT'LİLERE MÜJDE SON DAKİKA GELECEK Mİ?

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@