EYT ile Emeklilikte Son Dakika Gelişmesi! Hükümetten Bir İyi Bir Kötü Haber Var

EYT ile emeklilik bekleyenler için çok önemli bir gelişme yaşandı. Hükümetin EYT'de yaş düzenlemesi emeklilik için düzenleme içinde olduğu öğrenildi. Ancak EYT'liler için kötü haber bulunuyor.

Gündem 26.11.2021 - 09:28 26.11.2021 - 09:28 Mustafa KARAGÖZ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düzenleme yapılıp yapılmayacağı merak konusu olurken en merak edilen ve aranan başlık hükümetin EYT konusunda ne düşündüğü oluyor. EYT ile yaş düzenlemesi yapılması prim gün şartını dolduranlara emeklilik hakkı verilmesi konusunda ise hükümetin düşüncesi ortaya çıktı.

EYT'LİLERE MÜJDE BİR DÜZENLEME OLMASI BEKLENİYOR

EYT ile emeklilik bekleyenler için müjde niteliğinde olan bir gelişme var. Öğrenilen son bilgilere göre EYT konusunda bir düzenleme olacak ancak...

Bilindiği üzere AK Parti Hükümeti, EYT konusunda çok istekli değil. Ancak hem bu alanda oluşan sorunun kitleleri kapsaması, hem talebin çok fazla olması hemde Cumhur İttifakı MHP'nin EYT konusunda ki duruşu düzenleme için zemin oluşmasına neden oldu. Bu çerçevede 2022 yılında EYT düzenlemesine ilişkin bir adım atılması bekleniyor. 

EYT konusunda hükümetin 2022 yılında, asgari ücret zam görüşmeleri ve 3600 ek gösterge düzenlemesi ardından konuyu ele alması bekleniyor. Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın kapsamlı bir maliyet haritası oluşturması ve ardından düzenleme esaslarının belirlenmesi öngörülüyor. 

ANCAK BİR DE KÖTÜ HABER VAR

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için oluşturulacak düzenlemeye dair çok önemli bir iddia gündeme geldi. Gelen son bilgilere göre EYT düzenlemesi olması muhtemel ancak söz konusu düzenleme geniş kapsamlı değil dar kapsamlı olacak. 

Bir düzenleme yapılması durumunda, EYT çalışmasının çok dar kapsamlı düzenleme olacağı belirtiliyor. EYT düzenlemesinden ziyade hükümetin, dar gelirli vatandaşlarının rahatlatılması için çeşitli adımlar atacağı tahmin ediliyor. 

EYT İÇİN TARİH NE ZAMAN?

Hükümet kanadından gelen açıklamalarda EYT için şuan bir çalışma olmadığı ve öncelikli çalışma alanında olmadığı ifade edildi. Genel beklenti asgari ücret zammının sonuçlanması, 3600 ek gösterge çalışmasının tamamlanmasının ardından EYT 2022 düzenlemesi için adımlar atılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@