EYT Kimleri Kapsıyor, Son Dakika Müjdesi İle Bugün EYT Çıkarsa Kimler Emekli Olabilir?

EYT son dakika bugün gelişmeleri yakından takip edilirken EYT kimler emekli olabilir, EYT den faydalanabilir, bugün çıkarsa kimler hemen emekli olacak sorularına yanıt geldi!

Finans 10.10.2021 - 12:07 10.10.2021 - 12:08 Gülcan Özer

Emekli olmak için aranılan prim gün sayısı ve hizmet  süresi şartlarını doldurmalarına rağmen yaş şartı nedeni ile emekli olamayan kişiler Emeklilikte Yaşa Takılanlar ya da kısaltması ile EYT mağdurları olarak seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Yapılan yasal düzenleme nedeni ile emeklilik haklarını yitirdiklerini savunan kişiler EYT düzenlemesi ile kendilerine erken emeklilik hakkı tanınmasını talep ediyorlar. 

Son dönemde AK Parti'nin yapılan anket çalışmalarında oylarında düşüş yaşandığı iddia edilirek 2023 seçim öncesi pek çok düzenlemenin seçim yatırımı olarak hızla meclisten geçirileceği iddia edilmişti. 3600 ek gösterge hakkında yaşanan gelişmeler bunun en büyük kanıtı olarak gösterilirken 2022 asgari ücret zam tahmini de bunu desteklemişti.  

EYT ÇIKARSA KİMLER YARARLANACAK, KİMLER EYT Lİ SAYILIYOR?

Sözcü Gazetesi yazarı Sezgin Özcan okurundan gelen EYT sorusunu yanıtlayarak kimlerin EYT kapsamı içerisinde sayılacağını açıkladı. Özcan "EYT'li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamış olmak gerekiyor" diyerek EYT'li olmak için gerekli şartlar ve kriterler hakkında merak edilen cevabı vermiş oldu. 

BUGÜN EYT ÇIKARSA KİMLER EMEKLİ OLABİLİR, ERKEN EMEKLİLİK KİMLERE VURACAK?

EYT müjdesi son dakika olarak duyurulduğu anda ilk işe giriş tarihi yani sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999 tarihi ve öncesi olan kişiler sigortalılık süresi ile prim gün şartını karşılayan kişiler hemen emekli olabilecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@