EYT Mağdurları Dikkat! Prim Ödeme Gün Sayısı ve Sigortalılık Süresini Dolduranları Hemen Emekli Edecek EYT Kanun Teklifi

EYT kanunu için beklenen ilk adım atıldı ve yaş şartını kaldıran kanun teklifi meclise sunuldu. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi mecliste

Finans 02.03.2022 - 11:40 02.03.2022 - 12:00 Gülcan Özer

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi tarafından Meclis'e sunuldu. Milyonlarca EYT mağduru ve ailesi tarafından beklenen kanun teklifi meclis komisyonuna sunulurken komisyonda yapılacak olan görüşmeler öncesi EYT mağdurları kanun teklifinin kabul edilmesi için yoğun kamuoyu baskısı oluşturdu. 

Meclise verilen EYT kanun teklifi kapsamında emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık süresi veya hizmet süresi koşullarını sağlayanlara, yaş koşulu aranmaksızın emeklilik hakkı tanınması amaçlanıyor. Kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesi olan kişilerin emekli olmak için aranılan şartlardan sadece prim gün sayısı ve sigortalılık hizmet süresini taşımaları yeterli olacak, yaş şartı aranmayacak. 

EYT MAĞDURLARINI HEMEN EMEKLİ EDECEK KANUN TEKLİFİ MECLİSTE! 

Emeklilik için aranılan şartlar için yapılan kanun değişikliği ile emekli olmak için aranılan şartlara prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarına yaş şartı da eklenmişti. Bu şart nedeni ile emekli olmaya hak kazanan ancak yaş şartını taşımayan kişiler EYT düzenlemesine takılmış, emekli olma hakları olmasına rağmen yaşlarını doldurmayı beklemek zorunda kalmışlardı. 

eyt kanun teklifi 1-1

eyt kanun teklifi 2-1

eyt kanun teklifi 3-1

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi tarafından meclise sunulan kanun teklifi ile ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesi olan kişiler için aranılan yaş şartının kaldırılması, bu kişilerin emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık süresi veya hizmet süresi koşullarını sağlayanların hemen emekli olması talep edildi. Böylelikle EYT 'de yaş şartı kaldırılacak ve işe giriş tarihi 1999 ile öncesi olan kişilerin yaş şartı aranmadan diğer iki koşulu sağlaması yeterli olacak. 

EYT SON DURUM 2022! BUGÜN EYT ÇIKARSA KİMLER HEMEN EMEKLİ OLABİLECEK, KAÇ EYT MAĞDURU VAR?

Çelebi tarafından meclise sunulan kanun teklifinde EYT mağduru sayısı bilgisi de paylaşıldı. Yapılan açıklamada Aralık 2021 tarihi itibari ile Türkiye'de yaş sınırına takılan 4 milyon 805 bin EYT mağduru olduğu, kanun teklifi çıkması durumunda ilk etapta bu kişilerden 750 bin ile 1 milyon arasında kişinin emekli olacağı belirtildi. Kanun teklifi meclis komisyonuna sunulurken komisyonda kabul edilmesi halinde, meclis gündemine alınarak görüşülmesi, çoğunluk oylaması ile onaylanması gerekiyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@