EYT Meclis Müjdesi Gelecek Mi? 2022 Emeklilik Hesabında 51 Yaş Şartı, Yüksek Maaş Fırsatı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için 51 yaş şartı ve yüksek maaş hesabı yeniden gündemde. EYT 2022 Meclis Müjdesi bekleyen EYT'liler için son dakika açıklamaları, emeklilik hesabı ve yeni formüller

Finans 11.01.2022 - 14:38 11.01.2022 - 14:38 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düzenleme olması durumunda bile yaş şartı büyük önem taşıyor. Düzenleme meclise gelmesi durumunda bile belli bir yaş şartıyla gelmesi prim ve gün şartı sağlanmış olsa bile asgari yaş şartının beklenmesi bekleniyor. Düzenleme için kulislerde yer alan haberlerde 50 yaş kritik sınır olarak gösteriliyor. Ancak bu düzenlemenin değişme ihtimali de mümkün. 

EYT'LİLER İÇİN KRİTİK DÖNEM BAŞLIYOR

EYT hakkında hükümet kaynaklarından gelen açıklamalarda çok ümitli ifadeler kullanılmıyor. Düzenleme için adım atılabileceğinin yer aldığı açıklamalarda ise sürecin zamana yayılacağı ifade ediliyor. EYT'liler ise emeklilik düzenlemesinin en kısa zamanda meclise gelmesini bekliyorlar. Peki süreç nasıl işleyecek? EYT'liler önümüzdeki günlerde ilk olarak Çalışma Bakanlığı'ndan gelecek açıklamaları takip edecekler. 

Bakanlığı 2022 yılı programına ilişkin son açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. Bilgin bir televizyon programında kendisine sorulan EYT ve bakanlığın önceliği olan konuların neler olduğuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Belli maddeleri sıralayan Bakan Bilgin tüm başlıkların ardından EYT konusunun gündeme geleceğini söyledi. 

EYT'lileri İlgilendiren O Açıklama

"Önümüzdeki çalışma programları içinde bunlar var. Aşama aşama sorunları çözüyoruz. Zaman veremem. Önceliğimiz şu anda emeklilerin haklarını geliştirmek. Türkiye'nin her sosyal sorunu bakanlığımızın sorunudur. Önceliklerimize göre çözüleceği bir süreç yönetimi var. Halının altına süpürülüyor gibi düşünülmesin. Türkiye'nin imkanları ve şartlarını dikkate alarak mutlaka bu sorunu çözeceğiz."

Bakan Bilgin konuşmasının bu bölümünde yer verdiği ifadelerini ise EYT'nin kendi sorumluluklarında olduğunu hatırlattı.

51 YAŞ ŞARTI NASIL UYGULANACAK?

EYT ile emeklilik düzenlemesi için başlatılacak çalışamaların ilk olarak 50 yaş şartıyla başlatılması bekleniyor. 50 yaşından küçükler için emeklilik yolu kapalı olacak. Ancak kulislerde yer alan iddialar EYT'liler için 3 yıllık bir zaman kazancı olacağı yönünde. Prim gün şartının sağlanması ve 50 yada 51, 52 yaşın üzerinde olması durumunda emeklilik formülü basında yer aldı. Bu formül dışında 50 yaş ve en az 500 prim günü yada 5950 prim günü olmak şartıyla emeklilik ikinci çözüm önerisi olarak konuşuluyor. Tüm bu şartlar önümüzdeki günlerde Çalışma Bakanlığı'nın programı başlatmasıyla netlik kazanacak.

EMLAK365.COM - ÖZEL HABER

Gelişmelerden Haberdar Olun

@