EYT Müjdesi Hüsrana Mı Dönecek? Yaşı Beklemeden Emekli Olmak İsteyenlere Finlandiya ve Almanya Sistemi Masada!

AK Parti'nin EYT Formülü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları son dakika olarak basına sızdırıldı. Almanya ve Finlandiya modeli yine gündeme geldi. EYT kimleri kapsayacak?

Gündem 08.11.2021 - 15:35 08.11.2021 - 15:35 Gülcan Özer

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağdurları için AK Parti tarafından 2023 seçim öncesi çalışma başlatıldığı müjdesi verilmişti. Seçim yatırımı olarak AK Parti tarafından 2022 yılında 3600 ek gösterge, asgari ücrete iyileştirme ve EYT düzenlemesinin çıkartılacağı iddia edilmişti. 

Süreçte AK Parti yönetiminde yer alan farklı isimler tarafından yapılan açıklamalar ile EYT için çalışma başlatıldığı iddiaları doğrulanmıştı. Konu hakkında son açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan tarafından yapılmış, Özkan henüz düzenlemenin ortaya çıkaracağı etkinin araştırılması yönünde bürokratik çalışma yapıldığını söylemişti. 

AK PARTİ'NİN EYT FORMÜLÜ FİNLANDİYA VE ALMANYA FORMÜLÜ MÜ?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar tarafından büyük bir heyecanla beklenen EYT düzenlemesi ile ilk olarak emeklilik yaşının bekleyen kişiler için 2 - 3 sene erkene çekileceği dile getirilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından EYT formülleri üzerinde çalışma yapıldığı belirtilirken bakanlığın dosyasında Almanya ve Finlandiya modelinin olduğu iddia edildi. 

Almanya' da uygulanan EYT formülü ile sigortalıya teklif sunuluyor ve emekliliğine kalan süre kadar kişinin emeklilik maaşı üzerinden kesinti yapılıyor. Kesinti oranı yüzde 2 olarak uygulanıyor. Yani örneğin emekliliğine 4 sene kalan bir kişi hemen emekli olursa emekli maaşından yüzde 8 oranında kesinti yapılıyor ve bu şekilde emekli oluyor. 

eyt almanya formülü

Emeklilikte EYT formülü ile Finlandiya modeli için de kesinti yapılıyor. Ancak bu modelde Almanya modelinden farklı olarak normal koşulda aranılan yaş şartını taşıyan kişinin maaşındaki kesinti kalkıyor ve normal maaşını almaya başlıyor. Buna ek olarak bir defaya mahsus olmak üzere geriye dönük borçlanma imkanı sunulması da gündeme gelmiş durumda. 

EYT NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?

Emekli olmak için aranılan hizmet süresi ve prim gün sayısı şartlarını doldurmasına rağmen yapılan yasal düzenleme nedeni ile getirilen yaş şartına takılan kişilere Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT adı verilmektedir. EYT mağdurları kapsamına ilk işe giriş tarihi 1999 senesi ve öncesinde olan kişiler bu kapsama giriyorlar. Yapılacak olan bir düzenleme ile bu kişilere emeklilik hakkı verilmesi talep edilirken hükümetin ise kademeli emeklilik ya da Finlandiya ve Almanya modellerini masaya sürmesi bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@