EYT Olmadan Emeklilik Yaşınızı Düşürebilirsiniz! Hizmet Borçlanması İle 50 Yaşında Emekli Olma Dönemi Başladı!

Erken emeklilik için SGK mevzuatını araştıranlar EYT çıkmadan emeklilik yaşını düşürmenin formüllerini arıyorlar. Peki emeklilik yaşı hangi koşullarda düşürülebilir? 

Finans 13.06.2022 - 21:06 13.06.2022 - 21:06 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de çalışma hayatında yer alan çok sayıda çalışan ağır emeklilik koşullarından dolayı çaresizce uzun yıllar beklemek durumunda kalabiliyorlar. Ancak SGK mevzuatı ile verilen bazı imkanlar ile emeklilik yaşını geri çekebilmek mümkün olabiliyor. EYT yasasının çıkmasını bekleyerek emeklilik hayalleri kuranlar buna gerek kalmadan bu yollarla emeklilik yaşlarını düşürebiliyorlar. 

HİZMET BORÇLANMASI İLE EMEKLİLİK

Hizmet borçlanması yapanlar erken emekli olma imkanı elde edebiliyorlar. Bu hizmet borçlanması belirli kategorilerde her çalışan için ayrı değerlendirilmektedir. Hizmet borçlanması yollarından birisi doğum borçlanmasıdır. Kadın çalışanlar her doğum için 2 yıl olmak üzere 3 çocuğa kadar hizmet borçlanması yapabilirler. Bu şekilde 6 yıllık bir avantaj elde edilebiliyor. 

Kadınlar için ek bir hizmet borçlanma yolu da yine doğum ile alakalıdır. Kadınlar ücretsiz doğum veya analık izin sürelerini borçlanabilirler. Bu şekilde borçlanma yolunu tercih eden kadın çalışanlar kullandıkları izinlere göre borçlanma yaparak emeklilik yaşı düşürme konusunda avantaj elde edebiliyorlar. 

Erkek çalışanlara da hizmet borçlanması imkanı verilmektedir. Erkek çalışanlar er veya erbaş olarak askerlikte geçirdikleri süreleri borçlanabilirler. Ayrıca 2019 tarihinden sonra yedek astsubay okulunda öğrenci olarak geçirilen süreler de borçlanma kapsamında değerlendirilmektedir. Bu şekilde erkek çalışanlar da emeklilik yaşlarını geriye çekme imkanı elde edebiliyorlar. 

1999 VE 2008 ERKEN EMEKLİLİKTE KRİTİK TARİHLER

Erken emeklilik için imkanlarını zorlayanlar bazı kritik tarihlerle muhatap oluyorlar. Hizmet borçlanması tek başına emeklilik yaşını düşürmeye yetmemektedir. Sigortalılık başlangıç tarihi erken emeklilik için hayati öneme sahiptir. İlk defa sigortalı olunan tarihlere göre emeklilik yaşı 50, 52, 54 yaşlara çekilebilmektedir. 

Hizmet borçlanması yapılarak sigorta başlangıç tarihleri geriye çekilmektedir. Bu şekilde sigorta başlangıç tarihlerini 1999 öncesine çekenler erken yaşta emekli olmanın tüm avantajlarını kullanabiliyorlar. 3600 prim günü ile emeklilik imkanı tanınması ise bir başka avantaj oluyor.

Sigorta başlangıç tarihleri 1999 ile 2008 arasında olanların emeklilik şartları ise biraz daha ağırlaşmaktadır. Bu tarihler arasına çekilebilen sigorta başlangıç tarihleri ile 5400 prim günü ile 56,58 yaşlarında emekli olunabiliyor. Ancak 2008 sonrasında sigorta başlangıç tarihleri olan çalışanların erken emeklilik imkanları bulunmamaktadır. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@