EYT Son Dakika Müjdesi Gelmezse Emeklilik Yaşını Düşürmenin 6 Yolu!

Vatandaş meclisten gelecek EYT müjdesi beklemeye devam ederken söz konusu yasal düzenleme çıkmazsa emeklilik yaşını düşürme konusunda uygulayabileceğiniz 6 yöntem! Emeklilik yaşı nasıl düşer, geri çekilir?

GÜNDEM 27.10.2019 - 11:18 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Vatandaş meclisten gelecek EYT müjdesi beklemeye devam ederken söz konusu yasal düzenleme çıkmazsa emeklilik yaşını düşürme konusunda uygulayabileceğiniz 6 yöntem! Emeklilik yaşı nasıl düşer, geri çekilir?

Emeklilikte yaşa takılanlar meclisten gelecek müjdeli bir haberi beklerken bütçe açığında yaşanan rekor artış söz konusu yasal düzenlemeyi zora sokuyor. EYT Nedir, EYT Çıkarsa Kaç Kişi Emekli Olacak?Emeklilikte Yaşa Takılanlar kelimelerinin ilk harflerinden oluşan kısaltma olan EYT 1999 yılında yapılan yasal düzenleme sonucunda emekli olmak için aranılan prim gün sayısı ve emeklilik yıl süresini doldurmasına rağmen yaş engeline takıldığı için emekli olamayan kişileri kapsamaktadır. 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde sigortalı olanlar EYT kapsamına girmektedir. EYT son dakika müjdesi gelirse 5 milyon 954 bin 225 kişinin emekli olması bekleniyor. EYT Çıkmadan Emeklilik Yaşı Nasıl Düşer, Geri Çekilir?EYT çıkmazsa emeklilik yaşını düşürmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri 6 yöntem şu şekilde sıralanıyor;Yıpranma Payı! 5 yıla kadar erken emeklilik imkanı sunan yıpranma payı ile 20 sene çalışan kişi 25 sene çalışmış sayılıyor ve 5 sene erken emeklilik müjdesi gelecek. Erken emekli olunan meslekler listesi için BURAYI TIKLAYIN... Doğum Borçlanması İle Annelere Erken Emeklilik YoluPrim gün sayısı eksik olan kadınlar doğum borçlanması ile erken emeklilik imkanı kazanıyor. En fazla 3 çocuk için tanınan imkan kapsamında anneler bu sayede 6 senelik doğum borçlanması imkanı kazanmış oluyor. Bakıma Muhtaç Çocuklara Bakanlar Malul çocuk bakan anneler de erken emeklilik imkanından yararlanıyor. Ekim 2008 tarihinden sonra 1000 günlük primi olan anne 1250 gün prim ödemiş kabul ediliyor. Malulen Emeklilik İçin10 Yıllık Sigortalılık Süresi YetiyorYüzde 60 oranında iş gücü kaybı yaşayan kişiler yaş beklemeden malulen emeklilik hakkı kazanıyor. 10 yıllık sigorta süresi, 1800 prim gün sayısı ve yüzde 60 oranında iş gücü kaybı raporu yeterli oluyor. Askerlik Borçlanması Kadınlara doğum borçlanması imkanı tanınırken erkeklere de askerlik borçlanması imkanı sunuluyor. Emeklilik başvurusu yapmadan önce askerlik borçlanması yapılması yeterli oluyor. Yapılan bu işlem ile askerliğini sigorta başlangıcından önce yapmışsa sigorta yönünden işe girişi borçlandığı askerlik süresi kadar geriye gittiği için emeklilik yaşı düşüyor. Engelli Hakkı İle 16 Yılda Emeklilik Fırsatı Bir diğer seçenekte 1 Ekim 2008 ve sonrasında sigortalı olan engelli kişiler yüzde 50 ile 59 arasında çalışma gücü kaybı yaşayanlar için 16 yıllık sigortalılık süresi 3700 gün ile emekli olma fırsatı sunuluyor. Yüzde 40 ile 49 arasında olanlar ise 4100 prim gün sayısı ve 18 yıllık sigortalılık süresi ile emekli olacaklar. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@