EYT yasası zorunlu emeklilik mi getirecek?

EYT yasası için 2023 yılı kritik. Önümüzdeki aylarda duyurulması ve yasalaşması beklenen düzenleme için son iddia zorunlu emeklilik oldu. Peki EYT Yasası zorunlu emeklilik getirecek mi?

Finans 20.06.2022 - 10:59 20.06.2022 - 11:03 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 2022 yılı en kritik dönem olarak gösteriliyor. Çalışma Bakanlığı'nın hazırlayacağı yasa uzun yıllardır beklenen emeklilik müjdesini verecek. Yaklaşık 6 milyon vatandaşı ilgilendirecek olan EYT Yasası, kimin nasıl ve hangi şartlarda emekli olacağını belirleyecek. Genel beklentiler uzmanlar tarafından konuşulurken vatandaşlardan gelen sorularda EYT Yasasında ek maddelerin olup olmayağını akıllara getirmeye başladı. Bu noktada gelen sorulardan bir tanesi de zorunlu emeklilik olup olmayacağı oldu. 

PRİMİ YAŞI DOLANLAR HEMEN EMEKLİ Mİ EDİLECEK

EYT konusuna ilişkin değerlendirmeleri ile takip edilen isimlerden birisi olan Posta Yazarı Ekrem Sarısu kendisine yönlendirilen bir soruya yanıt verdi. Bir vatandaş ekonomik olarak yaşadığı sorunlara değinerek uzman isme "Herkes EYT çıkması için dua ederken ben çıkmaması taraftarıyım. Çünkü emeklilikte iş bulmak daha sıkıntı. EYT çıkması durumunda emekli olmak mecburi mi tutulur ya da isteğe bağlı (isteyen olur istemeyen olmaz) mı olur? Sizin düşünceniz nedir?" sorusunu yöneltti. Bu soru ile birlikte EYT'nin çıkması durumunda şartlara uygun olan herkes emekli mi edilecek sorusu konuşulmaya başlandı. 

EYT Yasası Çıkarsa...

Ekrem Sarısu çalışanın sorusuna verdiği yanıtında kendi beklentilerini açıkladı. Bu noktada emekliliğin isteğe bağlı olduğunu ifade eden SGK Uzmanı, emeklilik şartları sağlansa bile talep edilmediği sürece emekli aylığının bağlanmadığını vurguladı. 

Yasa ile birlikte neler olabileceğini de öngören Sarısu "Normal şartlarda işveren de emekliliği dolan çalışanı işten çıkartamaz. Ancak bireysel veya toplu iş sözleşmesinde emeklilik şartlarını dolduranların, emekli olacaklarına dair bir hüküm varsa, işveren emeklilik şartlarını sağladığı gerekçesiyle işinden ayrılmasını isteyebilir." açıklamasında bulundu. Bu açıklamaya bir de ek yaparak çalışanların sözleşme kapsamında işlerinden olması durumunda bile başka yerde çalışabileceklerini söyledi. 

Açıklamasının son bölümünde ise yasa hakkında "Sigortalıyı zorunlu emekli eden bir düzenleme getirmesi beklenmiyor." ifadelerini kullandı. 

EYT Yasası Ne İçerecek?

Emeklilik için Çalışma Bakanlığı'nın hazırlayacağı yasa tasarısının temel olarak emeklilik primini tamamlamış ve sigortalılık gün süreci dolmuş olanların yaş sorununu çözecek. 1999 Eylül öncesi işe girenler için geçerli olması beklenen düzenleme hakkında ise henüz resmi açıklama yok. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@