EYT'de 50 Yaş Üzerinden Kritik Formül! 3 Yıl Düzenlemesi Geliyor Tam 800 Bin Kişiyi Kapsıyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 2022'de 3 yıl formülü ve 50 yaş şartıyla yeni bir düzenleme gelebileceği öne sürüldü. Eğer beklenen düzenleme gelirse yaklaşık 800 bin kişinin emekli olması bekleniyor

Finans 11.12.2021 - 14:24 11.12.2021 - 14:24 Mustafa Karagöz

EYT'liler için çalışma içinde olan hükümetin 2022 yılında bazı düzenlemeleri masaya alabileceği konuşuluyor. Hükümetin konuşması beklenen düzenlemeler içerisinde Finlandiya Modeli, Almanya Modeli gibi modeller olduğu iddia edilirse yeni modelin Türk Modeli olabileceği düşüncesi hakim. Beklentiler ise EYT düzenlemesinde yaş şartının 50 olması ve 3 yıl yada 2 yıl formüllerinin uygulanması. 

EYT'DE 50 YAŞ KRİTİK SINIR

Çalışma Bakanlığı'nın güncel olarak asgari ücret zam formülü üzerinde duruyor. Asgari ücret için aralık sonuna kadar tetikte olacak bakanlık asgari ücretin karara kavuşmasından sonra ise memurlar için kolları sıvayacak. Öncelikli konu sıralamasında 3600 ek gösterge düzenlemesini artık çözmek isteyen hükümet, bu konuda da yasayı uygulamaya koyduktan sonra EYT için adım atacak. 

EYT düzenlemesi için bir kesinlik yok ancak öncelikli konuların tamamlanmasının ardından Çalışma Bakanlığı'nın emeklilik formülleri üzerinde çalışması, bu çalışmaların mali durumuna ilişkin ise Maliye Bakanlığı'nın da devreye girmesi bekleniyor. 

50 Yaş Altı için

EYT düzenlemesi için gündeme gelen ilk açıklamalarda AK Parti kanadından 50 yaş için açıklama geldi. 

50 yaşında altında emekliliğin mümkün olmayacağı ifade edilirken üzerinde çalışılan formüllerin 50 yaş ve üzerindekiler için geçerli olacağı bildirildi. Bunun yanında olası bir düzenlemesinin işe giriş tarihine göre emeklilik bekleyen ilk grubu kapsaması da muhtemel. Ancak her ne şekilde olsun bundan sonraki dönemlerde 47, 48 ve 49 hatta 50 yaşında emeklilik mümkün gibi durmuyor. 

2 YIL YADA 3 FORMÜLÜ UYGULANABİLİR

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için uygulanması muhtemel formüllerden arasında 2 yıl yada 3 yıl formülleri gösteriliyor. 

EYT'de 2 Yıl Formülü; Emeklilik için prim ve sigortalılık gün şartını sağlamış sadece yaş bekleyenlerden emekliliği için 2 yıl kalmış olanların emekli edilmesini kapsıyor. 

EYT'de 3 Yıl Formülü; Aynı şekilde SGK'dan emekli olmak için gerekli olan prim ve gün şartlarının tamamlanması ancak yaş şartının tamamlanmaması durumunda 3 yıllık bir düzenleme olmasını içeriyor. 

Bir diğer formül ise eksik emeklilik yılları için maaş kesintisi ile emeklilik hakkı. Bu düzenleme ayrıca normal emeklilik yaşına gelindiğinde kesintinin kaldırılıp normal maaş alınması formülünü içeriyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@