EYT'de 50 Yaşla Emekli Olma Müjdesi! Prim Gün Şartını Sağlayanlara 1. Grupta Emeklilik Hakkı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yeni formülün bulunduğu iddia edildi. Çeşitli çözüm önerilerinden biri olduğu iddia edilen emeklilik formülünde EYT'lilerden prim gün şartının sağlanması istenecek.

Finans 21.12.2021 - 15:59 21.12.2021 - 16:43 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yeni dönemde emekli olma fırsatı için farklı çözüm önerileri basında sıkça yer alıyor. Birçok basın organında EYT için farklı emeklilik yöntemlerinin Çalışma ve Maliye Bakanlıklarının masasında olduğu iddia ediliyor. 2022 yılından umutlu olan EYT'liler için ise daha farklı olacak gibi duruyor. Özellikle hükümet kanadından gelen açıklamalar EYT'liler için umut oldu. 

AK PARTİ'DEN EYT AÇILIMI

2022 yılı için Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yeni adımlar gelmesine neden olabilir. EYT konusunda yapılan açıklamalar düzenlemenin kısa vadede ilgili bakanlıklar tarafından ele alınacağını işaret ediyor. Son olarak AK Parti'den gelen açıklamada kitleleri ilgilendiren düzenlemelerin bir bir ele alınacağı belirtildi. Bir liste paylaşılan açıklamada asgari ücret, memur maaşları, emekli maaşları, ek gösterge ve EYT başlıkları sıralandı. 

Birçok konunun ilk olarak ele alınmasının ardından ise EYT konusunun ele alınması bekleniyor. Asgari ücret, memur emekli maaşları görüşmelerinin neredeyse tamamlanacak olması ve ardından ek gösterge düzenlemesi EYT için fırsat olacak. Uzmanlar EYT için 2022 yılının ilk çeyreğini işare ediyorlar. Düzenlemenin önümüzdeki dönemde mutlaka masada konuşulacağına ise kesin gözüyle bakılıyor. 

YENİ FORMÜL BELLİ OLDU 50 YAŞINDA EMEKLİLİK

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için geçmiş dönemde bazı ülkelerin emeklilik modelleri sıkça konuşulmuştu. EYT için özellikle daha az maaşla eksik yılla emeklilik hakkı sağlayan Finlandiya Modeli ile Almanya Modeli basında sık sk yer aldı. İki modelde de yaş bekleyenlerin erken yaşta emekli olmalarını ancak daha düşük maaş almalarını sağlıyor. Almanya modelinde fark ise normal emekliilk yaşı geldiğinde maaşların normal seviyeye çıkması. Bu iki model dışında ise iki kademeli ve kesintili emeklilik modelleri gündemde yer aldı. 

Yeni emeklilik formülü ise tüm modellerin dışında kalıyor. 

Maliye Bakanlığı ile Hazine Bakanlığı'nın gerçekleştirecekleri görüşmelerde bu modeli de inceleyecekleri iddia edildi.

Yeni emeklilik modelinde, emeklilik için en kritik şart yaş sınırı olacak. Bu model için kulislerde yer alan iddialarda ise 50 yaş şartı ile 55 yaş şartının sınır rakam olarak kullanılabileceği öne sürüldü. Yaş şartının sağlanmasının ardından ise 5000 prim günü ile 5950 prim gününün ikinci koşul olarak belirlenebileceği tüm bu koşullara uyanların ise emekli edilebileceği iddia edildi. 

50 yaş ve 5000 prim gün şartıyla EYT'lilere emeklilik düzenlemesinin ise bakanlıkların düzenlemeye dair çalışmaya başladıklarında ele almaları bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@