EYT'de Binleri Değil Milyonları Kapsayan İkinci Plan! TBMM Yolu Kısaldı Mı? Çalışma Bakanlığı'ndan Sürpriz Hazırlık

EYT Yasası ne zaman çıkacak? Emeklilik yaş şartı yeniden düzenlenecek mi? AK Parti hükümetinin EYT planı ne? 2022 sonu için verilen tarih öne çekildi mi? TBMM gündeminde EYT ve son dakika gelişmesi.

Finans 08.02.2022 - 10:56 08.02.2022 - 10:56 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 2022 yılı milat senesi olacak gibi görünüyor. Bundan önceki dönemlerde EYT Yasası için çok net ifadeler kullanan hükümetten 2021 yılı sonu ve 2022 yılı başında gelen açıklamalar düzenleme üzerinde çalışma olacağı yönünde. 

EYT düzenlemesi için ise birçok bilinmeyen nokta bulunurken düzenlemeye dair en net bilgi, yasanın ne zaman çıkacağına dair olmuştu. Gelen açıklamalar ve EYT'de Emeklilik Formülleri şöyle;

EYT YASASI 2022'DE ÇIKACAK MI? TBMM'YE NE ZAMAN GELECEK? SORUSUNA YANIT

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düzenlemenin içeriği kadar önemli bir başka başlık düzenlemenin çıkacağı tarih. İlk gelen açıklamalarda EYT'nin 2023 seçimlerinden hemen önce geleceği yönünde olmuştu. 

Ancak en son gelen açıklama düzenlemenin çok daha erken gelebileceğini işaret etti. Cumhur İttifakı Ortağı BBP Başkanı Mustafa Destici yapmış olduğu konuşmasında 2022 yılı sonunda düzenlemenin TBMM'ye gelebileceğini, 2023 başında da uygulamaya girebileceğini işaret etti. 

EYT-İLE-EMEKLİLİK-2022-ŞUBAT

EYT YASASI İÇİN ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN İKİNCİ PLAN

EYT Yasası için öne sürülen şartlardan birisi de Çalışma Bakanlığı'nın 3600 ek gösterge çalışmasını tamamlaması gösteriliyordu. Bu düzenleme için Ekim ayı işaret edilirken son açıklama Mart ayında bu düzenlemeye dair çalışmaların tamamlanacağı yönünde oldu. Eğer 3600 ek gösterge düzenlemesi Mart 2022 döneminde tamamlanırsa EYT Yasası beklenenden çok daha erken gelebilir. 

EYT YASASINDA KAPSAM BİNLERİ Mİ MİLYONLARI MI KAPSAYACAK?

EYT lle ilgili belirlenecek emeklilik yaş şartında farklı formüller gündeme gelmişti. Bu formüllere göre ilk kapsamda 700 bin kişi emekli olabilecek. Daha sonra ise kademeli olarak vatandaşların emekli olmaları sağlanacak. Ancak tüm bunlar tahmin. EYT'liler ise şartların çok daha zor olmasından endişe ediyorlar. 

Basında yer alan en önemli düzenlemeler ise prim ve gün şartı üzerinden yapıldı. Belli bir prim ve gün sayısını doldurmuş olanlarda yaş şartı kaldırılacak. Çalışanların uzun süre emekli olmak için beklemeleri gerekmeyecek. 

EYT-İLE-EMEKLİLİK-2022-ŞUBAT2

ASGARİ NE KADAR PRİM GÜN ŞARTI GEREKECEK?

EYT ile emeklilik için AK Parti'den gelen açıklamalar sonrasında 3 farklı prim şartı gündeme getirildi. 3 şartın ilki en kapsamlı olurken en sonuncusu ise en az kapsamlı yani en düşük sayıda emeklilik hakkını içeriyor. 

1-) 5000 Gün Prim; İlk formüle göre 5000 prim gün ve sigortalılık gün şartını sağlayanlar hemen emekli edilece. 

2-) 5950 Gün Prim: Bu formüle göre 5950 prim günü olanlar EYT ile emekli olabilecekler. 

3-) 7000 Gün Prim: EYT ile emeklilik için iddialardan bir tanesi de en az 7000 günlük primin olması şartı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@