EYT'de Tarih Tamam Sıra Çözüm Hesabında! 50 Yaş Üzerine Prim Şartıyla...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için tarih tamam gibi gözüküyor. Hükümetin EYT'yi ne zaman ele alacağı açıklandı. Ancak EYT'de merak edilen başlık düzenleme ve çözüm formülü nasıl olacak.

Finans 25.12.2021 - 11:54 25.12.2021 - 11:55 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hükümetin atacağı adımları merakla beklerken konuya dair gelen son resmi açıklamalar. Umutların yeniden yeşermesine neden oldu. Tarih verilen açıklamada EYT'ye dair mutlaka bir çalışma olacağı müjdesiyle verildi.

EYT İÇİN MUTLAKA BİR ÇALIŞMA OLACAK

EYT'li vatandaşların sorunlarına dair açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu'ndan geldi. Bir TV canlı yayınına bağlanan Akbaşoğlu EYT'li vatandaşları müsterih olmaları gerektiğini EYT meselesinin mutlaka ele alınacağını söyledi.

Konuşmasında şuan Çalışma Bakanı makamında olan Vedat Bilgin'in EYT konusunda zaten deneyimli ve daha önceden çalışmalar yaptığına dikkat çeken Akbaşoğlu eyt için tarih de verdi.  AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu konuşmasında EYT'nin 3600 ek göstergeden hemen sonra gündeme geleceğini, 3600 ek göstergenin de 2022 yılı içerisinde mutlaka tamamlanacağını ve TBMM'ye gönderileceğini söyledi. 

EYT ÇÖZÜM 50 YAŞ VE PRİM ŞARTINA KURULABİLİR İDDİASI

EYT'liler için son düzenleme formülü ise yaş şartı üzerinden olabilir. 

Prim gün şartının sağlanması şartıyla emeklilikte yaş bekleyenlerin 50 yaşından sonra emekli edilmesi gündeme gelebilir. 5000 prim günü yada 5950 prim gününü dolduranlar 50 yaş üzerinde olmak kaydıyla emekli edilebilirler.

Bir diğer iddia ise kadınlarda ve erkeklerde prim şartı yanında gün şartının da sağlanması. Sigortalılık gününün en az 20 yıl veya en az 25 yıl olarak uygulanması da gündemde. Bu iddia kadınlarda 20 erkeklerde 25 yıl iddiaları da konuşuluyor. 

Bir dönem basında sıkça yer alan Finlandiya Modeli, Almanya Modeli gibi emeklilik düzenlemelerinin ise Türkiye Modeli olarak yeniden düzenlenerek EYT'liler için umut olabileceği de konuşulan çözüm önerileri arasında yer alıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@