EYT'liler ne zaman, nasıl, hangi şartlarla emekli olacak? Bakanlığın 47, 48, 49 yaş çizgisi yasa tarihi

EYT'liler için 2023 seçimleri öncesi çıkacak olan yasanın beklenenin dışında daha kapsamlı olabileceği ifade ediliyor. İlk etapta 700 bin kişinin emekli edilmesi beklenirken bu sayı artabilir.

Finans 17.05.2022 - 09:21 17.05.2022 - 09:21 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni yasa çok önemli. Kimin nasıl emekli olacağının belirleneceği yasa tasarısı ile yaklaşık 5 milyon EYT'linin kademeli şekilde emeklilik hakkı elde etmesi sağlanacak. İlk etapta 700 bin kişinin emekli edilmesi beklenirken son gelen bilgiler bu rakamın daha da artabileceği yönünde. Kimin ne zaman, nasıl ve hangi haklarla emekli olacağına ilişkin son bilgiler sizlerle. 

EYT'LİLER İÇİN 2023 EMEKLİLİK ŞARTLARI

EYT'liler için çıkarılacak olan yasada yeni bir yol haritası oluşturulacak. Ekim 1999 tarihinden önce ilk SGK primini ödeyenlerin kapsam içinde yer alması beklenen yeni düzenleme Çalışma Bakanlığı tarafından oluşturulacak. Burada EYT'lilerin talepleri göz önünde bulundurulacak ancak SGK ve Bakanlığın kritik nokta gösterdikleri şartlar değiştirilmeyecek. 

Emeklilikte şimdiden kesin olan tek bir şart var..

Çalışma Bakanlığı'nın 2023 seçimleri öncesinde tamamlaması ve TBMM'ye gönderilmesi beklenen yasa tasarısında sadece bir şartın şimdiden kesin olduğu biliniyor. Yeni eyt yasasında yaş düzenlemesi yapılacak. Bakanlığın emeklilik planı ise 50 yaş ve üzerindekiler için geçerli olacak. Yani EYT düzenlemesi 47 48 49 yaşında emeklilik içermeyecek. 

EYT İLE EMEKLİLİK İÇİN NE KADAR SGK PRİMİ GEREKECEK?

EYT'de kritik tarih olan Ekim 1999 döneminden hemen önce işe girenler için emeklilik hakkı 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5950 prim ile sağlanıyor. Düzenlemede prim şartının bu rakam üzerinden hesaplanması bekleniyor. 

Kulislerde gelen bilgiler ise EYT'lilerin 5000 gün prim yada 5950 prim gün ile emekli olmaları. Birçok uzman da hazırlanacak olan EYT Yasasında prim şartının bu iki rakam arasında olacağını öngörüyor. 

Bir ihtimal daha var.. 

Bazı değerlendirmelerde ise EYT Yasasıyla yaş şartının koşulsuz  kaldırılabileceği ancak daha yüksek prim şartının sağlanması istenebileceği ifade ediliyor. Bu durumda ise dosyanın 7000 gün primle çıkabileceği öngörülüyor. 

TBMM'YE GELECEĞİ TARİH AZ ÇOK BELLİ

EYT Yasasının ne zaman çıkacağı ise az çok belli. Çalışma Bakanlığı'nın 3600 ek gösterge yasasını çıkarması, sözleşmeli personellerin kadroya alınma sürecini tamamlaması sonrası yasa için düğmeye basılacak. Bu durumda yasanın 2022 sonu 2023 başında uygulamaya girmesi bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@