EYT'lilere 15 Yılla Emeklilik Şartı! Kimler 50 Yaşında Emekli Olabilecek O Liste

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için devam eden süreç için son günlerde bazı iddialar gündeme geldi. Düzenlemenin beklenenden erken çıkabileceğini işaret eden iddialarda bir de 15 yıl şartı ortaya atıldı.

Finans 03.02.2022 - 15:59 03.02.2022 - 16:06 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) vatandaşların emeklilik durumlarına dair son gelişmeler merak ediliyor. Özellikle düzenlemeye ilişkin ilk bilgilerin gelmiş olmasının ardından hükümet kanadından gelebilecek yeni açıklamalar takip ediliyor. EYT konusunda yapılan son açıklamalar ile kimlerin EYT kapsamında emeklilik edebileceğine dair son gelişmeleri aktarıyoruz. 

EYT İLE EMEKLİLİK HANGİ ŞARTLARLA NE ZAMAN MÜMKÜN OLACAK?

EYT kapsamında yer alacak vatandaşların 1999 yılı öncesinde ilk prim ödemelerini yapmaları gerekiyor. Ancak EYT ile Emeklilik düzenlemesinde bu şart tek başına yeterli olmayacak. Kulis iddialarına göre emeklilik düzenlemesinde hem prim şartı olacak hemde sigortalılık gün şartı. Bunların yanında ayrıca taban yaş düzenlemesi olmasına da kesin gözüyle bakılıyor. 

Bu kapsamda EYT'li vatandaşlardan yüksek prim ödemesi, uzun sigortalılık gün sayısına sahip olan vatandaşlar avantajlı sayılıyor. Bunların yanında ayrıca 50 yaşın altında olanlar ise dezavantajlı durumda bulunuyorlar.

eyt emeklilik şubat 2022

Taban Yaş Şartı

Çalışma Bakanlığı'nın muhtemel EYT düzenlemesinde olmasına kesin gözüyle bakılan ilk şartın, belli bir yaş sınırı olabileceği ifade ediliyor. Emeklilik hakkı için çalışanların en az 50 yaşında olmaları istenebilir. Bu şartın kaç yıl sınırıyla yayımlanacağı ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın gerçekleştireceği çalışma sonunda netlik kazanacak.

15 Yılla Emeklilik

EYT kapsamında emeklilik hakkı için beklenen bir diğer düzenleme ise prim şartı. Burada gündeme çok farklı iddialar geldi. Ancak 3 iddia üzerinde duruluyor. Birinci iddia en az 5000 prim günü, ikinci iddia en az 5900 iş günü ve en son iddia ise 7000 prim günü. Bir düzenleme olması durumunda ise uzmanlar 5000 gün şartıyla çıkabileceğini ifade ediyorlar. Düzenleme bu şekilde gelirse 15 yıllık sigorta ve 50 yaş şartları ile emeklilik sağlanabilir. Ancak bu rakamlar ve sınır şartları değişebilir.

eyt akbaşoğlu açıklaması

EYT KONUSUNDA EN ÖNEMLİ AÇIKLAMA?

Emeklilikte yaş şartına takılanlar için en önemli açıklama AK Parti'den geldi. AK Parti Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu ocak ayı içinde yaptığı konuşmasında "EYT'li kardeşlerimizin durumu çalışma programımızın içerisinde yer alıyor. İnşallah 2022 yılı içerisinde EYT'lilerle ilgili de ne yapacağımızın müjdesini, Çalışma Bakanımızla beraber paylaşacağız. EYT'li kardeşlerimizin durumunu 2022 yılı içerisinde ele alarak bu konuyla ilgili hakikaten onların da memnun olacağı 'Allah razı olsun' diyeceği bir noktaya inşallah getireceğiz." ifadelerini kullanmıştı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@