EYT'lilere Müjde Son Dakika: AK Partinin EYT Dosyası Basına Sızdırıldı, EYT Çıkınca Hemen Emekli Olacaklar Açıklandı

Son dakika EYT haberi geldi, AK Parti'nin EYT formülleri basına sızdırıldı. EYT çıkınca kimler hemen emekli olacak, EYT çıkarsa kimler yararlanacak, EYT kimleri kapsıyor, kimlere vuruyor?

Finans 27.02.2022 - 12:05 27.02.2022 - 12:05 Gülcan Özer

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağdurları tarafından uzun yıllardır devam ettirilen mücadelede mutlu sona adım adım yaklaşıldı. Yapılan son dakika açıklaması ile AK Parti'nin üzerinde çalıştığı EYT dosyası basına sızdırılırken bugün EYT çıkarsa hemen emekli olacak şanslı kişiler belli oldu. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM çatısı altında yürütülen EYT çalışmaları hakkında yapılan son dakika açıklaması ile 5 formül kesinleşmiş oldu. Hükümet ilk olarak sona gelinen 3600 ek göstergeyi çıkaracak. Ardından milletvekilleri hiç vakit kaybetmeden üzerinde çalışma süreci tamamlanan EYT yasası için düğmeye basacak ve yasal süreç başlayacak. Yıl sonu bitmeden kanun meclisten geçirilecek ve yaşa takılan milyonlarca kişi 2023 yılına emekli olarak girecek! 

EYT SON DAKİKA HABERLERİ 2022 BUGÜN: EYT'DE SON DURUM NE?

Sabah Gazetesi ekonomi yazarı Faruk Erdem yapmış olduğu açıklama ile AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu'yla yapmış olduğu konuşmayı aktararak EYT için masada olan 5'li formülü açıkladı. EYT temsilcileri ile mecliste yapılan görüşme sonrasında "yıl sonuna kadar çözüm sözü" aldıklarını açıklamışlardı. İşte EYT'de son durum ve masadaki çözüm formülleri! 

SON DAKİKA EYT HABERİ BUGÜN: EYT NE ZAMAN ÇIKACAK 2022?

10 YIL SİGORTA PRİMİ İLE KADINLARDA 50 YAŞ, ERKEKLERDE 55 YAŞA HEMEN EMEKLİLİK FORMÜLÜ! 

Masada olan çözüm önerilerinden biri 8 Eylül 1999 yılından önce işe ilk giriş tarihi olan kişilere yaşı gelmesine rağmen prim gün sayısı yeterli olmayan kişilere 3600 prim gün şartı ile kadınlarda 50 yaş erkeklerde ise 55 yaşta emeklilik hakkı kazandıracak. 

eyt dosyası basına sızdırıldı

EYT ÇIKARSA HEMEN EMEKLİ OLACAKLAR: YAŞA DEĞİL PRİM GÜN SAYISINA BAKILACAK!

Masada duran en etkili çözüm önerisi ise yaşa değil prim gün sayısı olarak öne çıktı. AK Parti tarafından üzerinde çalışılan formülde kadınlarda 7200 erkelerde ise 9 bin prim gün sayısı olan çalışanlar ilk işe giriş tarihleri 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde ise EYT çıktığı anda hemen emekli olacak, emekli maaşından hiçbir kesinti yapılmadan ödeme almaya başlayacak. 

eyt çıkınca kimler emekli olacak

EYT ÇÖZÜM ÖNERİLERİ: EYT KESİNTİLİ EMEKLİLİK FORMÜLÜ NEDİR, KİMLER EMEKLİ OLACAK?

Üzerinde çalışılan bir diğer formül ise EYT çıkartılması ama yaş şartına takılan kişilerin emeklilik yaşı dolana kadar eksik maaş alması. Bu konuda üzerinde çalışılan 2 farklı formül bulunuyor. Bunlardan biri EYT için aranılan prim gün sayısı ve hizmet süresini dolduran kişilerin düşük emekli maaşı ile hemen emekli olması.

İkinci formül ise bu kişilerin yine düşük maaşla hemen emekli olması ancak kesintili emekli maaşı ödemesinin yaşlarını doldurdukları anda sona erdirilerek normal emekli maaşı almaya geçiş yapmaları. Süreçte emekli olmak için prim gün sayısı ve hizmet süresini doldurmalarına rağmen EYT yasasına takılan kişilerin mağduriyetlerinin bütçeye mümkün olan en az yük ile çözülmesi amaçlanıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@