EYT'siz 50 ve 52 Yaşında Emeklilik! Püf Noktasını Çalışma Sosyal Güvenlik Uzmanı Açıkladı

Kadınlarda, erkeklerde emeklilik yaşı hesaplama; 2022 SGK emeklilik mevzuatıyla EYT'siz 50 yaşında ve 52 yaşında emekli olmak mümkün. Erken yaşta emeklilik için prim gün ve hizmet şartları hesaplaması

EYT'siz 50 ve 52 Yaşında Emeklilik! Püf Noktasını Çalışma Sosyal Güvenlik Uzmanı Açıkladı

2022 yılında da SGK'dan 50 yaşında ve 52 yaşında emekli olmak mümkün. SGK'nın emeklilik yaş hesabında talep ettiği temel şartların sağlanması durumunda çalışma hayatında olanlar erken emekli olabilirler. Erken yaşta emeklilik için uygulanan yönetmelik detayları ve çalışanların hangi koşullarda emekli olacaklarına ilişkin püf noktaları SGK Uzmanı açıkladı.

SGK 2022 EMEKLİLİK MEVZUATI: 50 YAŞINDA EMEKLİLİK

Posta Gazetesi Yazarı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu iki soru ile erken emeklilik hakkında önemli bir noktaya parmak bastı. Çalışanların ilk işe giriş tarihlerine göre erken emekli olabileceklerini hesaplayan Sarısu bu soruları ve verdiği yanıtları köşesinde paylaştı.

Emekli olmak için gün sayan bir erkek çalışan Sosyal Güvenlik Uzmanına gönderdiği sorusunda "15 Aralık 1968 doğumluyum. İlk SSK girişim 10 Ekim 1992’de oldu. 4759 gün prim ödemem var." bilgilerini paylaştı. Çalışan sorusunda askerlik borçlanması yapması durumunda ne zaman kaç yaşında emekli olacağını sordu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı açıklamasında çalışanın ne kadar süre askerlik yaptığını bildirmeğini ifade ederek 18 ay askerlik yapmış olma durumuna göre soruyu yanıtladı. Çalışanın emeklilik şartlarını açıklayan SGK Uzmanı "Askerliğinizi borçlanmanız halinde, emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Borçlanmadan sonra 226 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5525 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu.

SGK 2022 EMEKLİLİK MEVZUATI: 52 YAŞINDA EMEKLİLİK

Bir başka çalışan ise emeklilik konusunda doğum tarihini, ilk SGK prim ödeme tarihini ve bu zamana kadar ne kadar prim ödediğini açıkladı. Çalışan "11 Eylül 1971 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Mart 1988. Toplam 4827 gün prim ödemem var. Halen çalışmaktayım." bilgilerini verdikten sonra "Ne zaman emekli olurum?" sorusunu yöneltti.

Sosyal Güvenlik uzmanı bu soruya verdiği yanıtın ilk cümlesinde çalışanın hangi şartlarla emekli olacağını açıklayarak yanıt verdi. Bu bağlamda "İlk girişte adınıza prim ödemesi varsa, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz." bilgisini verdi. Çalışanın ne zaman emekli olacağına ilişkin ise "548 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5375 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu.

SONRAKİ HABER