Eyüpsultan Yeşilpınar Kentsel Dönüşüm Projesi Hakkında KİPTAŞ'tan Açıklama Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı birimlerden olan KİPTAŞ son günlerde tartışma konusu olan Eyüpsultan'daki kentsel dönüşüm projesi hakkında açıklama yaptı. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt iddialara bu açıklamayla yanıt verdi.

Eyüpsultan Yeşilpınar Kentsel Dönüşüm Projesi Hakkında KİPTAŞ'tan Açıklama Geldi

İstanbul Eyüpsultan'daki kentsel dönüşüm projesinden etkilenen vatandaşların protesto gösterileri düzenlemesi ile gündeme gelen Eyüpsultan kentsel dönüşüm projesi hakkında KİPTAŞ Genel Müdürü açıklama yaparak iddiaları yanıtladı.

KİPTAŞ'TAN AÇIKLAMA

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt bahsi geçen bölgenin riskli alan ilan edildiğini söyleyerek, “Bu bölge zaten riskli alan ilan edildi. Bir deprem olması durumunda çok sayıda insanımızı kaybedebiliriz. Kanunen bu proje alanında bulunan binaları bizim 6 ay içerisinde yıkmamız gerekiyor.” dedi.

Yeşilpınar'daki bölge hakkında konuşan Ali Kurt, “Bu bölgenin riskli alan ilan edilmesinin bizimle bir alakası yok. 2006 yılında Bakanlar Kurulu bu alanı riskli alan ilan etmiş. Mahkeme kararıyla da bu tescillenmiş. Bölgede vatandaşların bazılarının tapu tahsis belgesi bulunmamasına karşın KİPTAŞ olarak biz bir mağduriyet yaşanmasın diyerek tüm vatandaşlarımızı hak sahibi şeklinde kabul ettik. Bu maksatla 2 Aralık 2019'da bölgede uzlaşma ofisi açtık.” ifadelerini kullandı.

KİRA YARDIMI YAPILIYOR

Yeşilpınar Mahallesi hakkında bilgi veren Ali Kurt, “Bu mahallede 158hak sahibi ve 192 bağımsız birim bulunmaktadır. 69 hak sahibi ile biz KİPTAŞ olarak anlaştık. Uzlaşanlardan 30 bağımsız birimin tahliyelerini gerçekleştirerek yıkımını yaptık. Sözleşme imzalamayan 89 kişi kaldı. Bu bölge Sulukule gibi yapılacak diyorlar. Asla böyle bir şey yok. Hatta projeyi tamamlayamamamız durumunda hak sahiplerine başka bölgeden de konut teklifi yaptık. Hak sahiplerinin taşınmalarına da yardımcı oluyoruz. 1.350 TL'den başlayan kira yardımlarında bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Projeye dair detayları paylaşan Ali Kurt, “Projede hak sahiplerinin mevcut kullanım alanını brüt kullanım kabul ederek yüzde 20 yenileme kesintisi yapıyoruz. Kesinti yapılan alanı da isteyene metrekaresi 3 Bin TL'den veriyoruz. Başlangıçta bu rakam 5 Bin TL'ydi. Ancak bizim girişimlerimiz ve rekabet ortamı ile bu rakamı da 3 Bin TL'ye indirdik. Bunun üzerine vatandaşlara ister şimdi ödemeleri isterlerse de konutlarını teslim almalarından sonraki 36 ayda taksitle ödemelerini sağladık.” dedi.