Eyvah Eyvah Diyerek Yeni Gelişmeyi Yorumlayan Selçuk Geçer, Dolar Kurunu 30 TL'de Bile Durduramazsınız Uyarısı Yaptı

Küresel ve ulusal piyasalardaki son gelişmeleri değerlendiren Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kuru için herkesi korkutan bir değerlendirme yaptı. Dolar kuru ne kadar olacak?

Finans 16.12.2021 - 02:46 16.12.2021 - 02:46 Engin Uzunoğlu

Türkiye ve dünya ekonomisinde çok kritik günler yaşanıyor. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından Aralık ayı faiz kararı açıklandı. FED'in bu faiz kararından daha çok 2022 ve 2023'te faiz artırımlarına başlayacağına dair öngörüsünü duyurması tüm piyasalarda şok etkisi yarattı. Özellikle de gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde büyük negatif sonuçlar oluşturacak olan bu gelişme konuya hakim ekonomistleri bile korkuttu.

TÜRK LİRASININ DEĞER KAYIPLARI ÇOK YÜKSELECEK

FED faiz kararı ve diğer açıklamaların ardından bir değerlendirme yapan Ekonomist Selçuk Geçer, "FED 2022'nin ilk çeyreğinde faiz artışlarına başlayacak. ABD, FED'in son açıklaması ile faiz artırım sürecine girmiştir. 2022 yılında FED 3 faiz artırımı yapacak. Türkiye ekonomisi büyük sıkıntılar yaşayacak. Türkiye'den para çıkışları hızlanacak. Dolar endeksi yükselecek ve Türk lirasının değer kayıpları oldukça yükselecek." dedi.

DOLAR KURUNU 30 TL'DE BİLE TUTAMAZSINIZ!

FED'in faiz artırımı öngörüsünden endişe duyulması gerektiğini söyleyen Selçuk Geçer, "Dolar kurunda artık çok daha agresif hareketler görebiliriz. ABD'de faiz ortamı yüzde 6'ların üzerine çekilebilir. Bakın burası çok kritik. Eğer ABD yüzde 6 faiz verirse siz Türkiye'de dolar kurunu öyle 20 TL'de, 30 TL'de bile tutamazsınız. Varın bundan ötesini siz düşünün. Dolar kurunun gideceği seviyeleri bu piyasaya ortamında kimse öngöremez. Bunun adı ekonomik felakettir. Buna tedbir alınmalı. İşin şakası yok. Telafisi olmayacak ekonomik bedelleri ödemek zorunda kalabiliriz." ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU 2022'YE 20 TL'NİN ÜZERİNDE GİRER

Merkez Bankası'nın artık çok daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Selçuk Geçer, "Bu saatten sonra Merkez Bankası'nın kararı çok kritik olacak. Şu gelişmelerin ardından Merkez Bankası faiz indirimi yapamaz. Bunun adı düpedüz intihar olur. Yine faiz indirimlerinde ısrar edilirse bunun belirli bedelleri olacaktır. Öyle bu bedeller aylar yıllar sonra ödenmeyecek. Hemen karşılığını görürsünüz. Eğer Aralık ayında faiz indirimi yaparlarsa dolar kuru 2021 yılını 20 TL'nin üzerinde kapatır. Bu gayet net, tartışma bile kabul etmez. Bu riski göze alarak karar versinler." şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisinin tarihi bir süreçten geçtiğini söyleyen Selçuk Geçer, "Ekonomimiz tarihi bir süreçten geçiyor. Merkez Bankası artık sazı eline alıp çalmalı. Doğru hamleler yapılmaz, yanlışta göre göre ısrar ederlerse 2022'de benzinin litresine 35 TL öderken buluruz kendimizi. Bu sadece bir örnek, olabilecekleri kıyaslayabilmek için söylüyorum. Derhal faiz indiriminden vazgeçilmeli." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@