Ezber Bozan Dolar Açıklaması! 13 Ay Süre Verdi Paraşütsüz Çakılacak Satan Kazançlı Çıkacak Dedi

Dolar kuruna dair ezber bozan açıklama geldi. Necmettin Batırel tarafından yapılan açıklamada dolar kurunun paraşütsüz çakılacağını söyledi ve nedenlerini açıkladı.

Finans 09.11.2021 - 16:14 09.11.2021 - 16:15 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye Gazetesi Yazarı Necmettin Batırel dolar kuruna dair çok çarpıcı vir değerlendirmede bulundu. 

Dolar kuru ile ihracat rakamları arasında ki verileri inceleyen Batırel, ihracat ithalat oranlarının belli bir oran yakaladığında dolar kurunun çok sert düşeceğini söyledi. 

DOLAR KURU PARAŞÜTSÜZ ÇAKILACAK YORUMU

Necmettin Batırel dolar kuru hakkında ki konuşmasına Merkez Bankası'nın faiz kararının nedenini ele alarak başladı. Son faiz kararı ile Merkez Bankası'nın cari açığı hedef aldığını ifade eden Batırel amacın kurların serbest bırakılması ve ihracatın artması olarak yorumladı.

Batırel cari açığın; bir ülkenin dünya ile olan ekonomik ticaretinde ithalatının ihracatından yüksek olması demek olduğunu vurguladığı açıklamasında, Türkiye'de cari açığın nedeninin ise ticaret açığı olarak yorumladı. Türkiye'nin son faiz indirimi adımıyla Türkiye'deki cari açığın ihracatla kapatılmak istendiğini söyledi. Konuşmasının devamında ise cair açık ile ilgili bazı veriler paylaşan Batırel 2021 sonu için rakamlar verdi. 

Necmettin Batırel 2020 yılında Türkiye'de cair açoğın 36.7 milyar dolar olduğunu ifade ederek bu rakamın 2021 yılında 17.8 milyar dolar olacağını söyledi. Bunun çok önemli gelişme olduğunun altını çizen Batırel bunun anlamının 1 yılda kasamızdan çıkan paranın yüzde 51 azaldığını söyledi. 

Kur Riski Ortadan Kalkacak

Batırel konuşmasının devamında "Ekim ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 93,4'e ulaştı. Yani yurt dışına sattığımız ürünlerden elde ettiğimiz dövizle, yurt dışından satın aldığımız malların %93’ünü öder hâle geldik. 0’e ulaştığımız anda olay bitecek. Kur riski ortadan kalkacak..." dedi. 

13 AY SÜRELERİ VAR DEDİ

Dolar yatırımcısına bir de uyarı bulunan Türkiye Gazetesi Yazarı Necmettin Batırel döviz yatırımcısının önünde 13 aylık süre olduğunu söyledi. Batırel uyarılarına ise "Bugüne kadar dövize yatırım yaparak bankada 143 milyar dolar biriktiren tasarruf sahiplerinin önünde 13 ay süre var. Ya bu süre zarfında Türk lirasına geçip altın, hisse senedi, eurobond, tahvil, otomobil veya gayrimenkul gibi alanlara yönelecekler, ya da yıllarca biriktirdikleri servetlerinin mum gibi eridiğini görecekler. Acele eden kazançlı çıkacak. Zira "panik satışlar" başladığı anda dolar paraşütsüz düşecek." ifadeleri ile son verdi. 

EDİTÖR NOTU: Dolar kuruna dair yapılan değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmış olup yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@