Ezberler Bozuluyor Dolar Kurunda Ters Rüzgar! Döviz Tutanlar Üzülebilir Uyarısı

Dolar kurunda çok sayıda ekonomist yükselme beklerken Atilla Yeşilada dolar kurunun önümüzdeki günlerde düşebileceği uyarısında bulundu.

Ezberler Bozuluyor Dolar Kurunda Ters Rüzgar! Döviz Tutanlar Üzülebilir Uyarısı

Dolar yatırımı yapanlar için kur fiyatlarında oluşabilecek yeni gelişmeler FED ve Merkez Bankası'nın atacağı adımlara bağlı olarak değişecek. Dolar TL değişiminde en belirleyici etmen Merkez Bankasının faiz indirimi alma kararı olarak ele alınırken FED kaynaklı gelişmelerin süreci değiştirebileceği uyarısı geldi.

DOLAR KURUNDA EZBER BOZAN AÇIKLAMA

Milli Gazete'de yer alan haberde, Ekonomist Atilla Yeşilada dolar fiyatlarını ele aldı. Dolar kuruna ilişkin kısa vadeli değerlendirmesinde, kurun bir süre daha değer kazanacağını ifade eden Yeşilada FED'den gelebilecek tahvil alımlarını kısma kararının dolar yükselişini engelleyebileceğini belirtti.

Yeşilada dolar kuruna ilişkin konuşmasında "Eğer ben haklıysam ki öyle olduğunu iddia etmiyorum, çoğunluk görüşü haklı olabilir, ben azınlık görüşü paylaşıyorum. Bu dönem çok geçici olacak ve Türk Lirası, borsa ve tahvil faizi hakkında çok daha olumlu olacağım. Benim kanaatim şimdi tam dolar satılacak zaman en azından TL de kalınması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

dolar tl 3

Yeşilada konuşmasının devamında ise Merkez Bankası'nın faiz indirimi için pencere açılacağını söyledi. Kısa bir değerlendirme olarak altın fiyatlarına da değinen Ekonomist Atilla Yeşilada altının prim yapabileceği değerlendirmesinde bulundu.

MERKEZ BANKASI VE FED KARARLARININ DOLAR KURUNA ETKİSİ NE OLACAK?

Atilla Yeşilada değerlendirmelerinin diğer bölümüned ise Merkez Bankası'nın ne zaman faiz indireceğini ve dolar kurunun yılsonu fiyatlarına dair görüşleri ele aldı. Yılsonunda 1 dolaron kaç TL olacağına dair Standart Chartered'in tahminin 9 TL, Commerzbank’ın ise 10 TL olduğunu ifade eden Yeşilada, dolar kurunun geleceğinin FED tarafından alınacak kararda olduğunu söyledi.

dolar tl 2-1

Tahvil alımına dair çıkacak kararın önemli olacağını söyleyen Yeşilada Fed’in her şeyi beklemeye almasını beklediğini söyledi. Merkez Bankası faiz kararı için de Eylül en geç Ekim ayında faiz indirimi kararı alınabileceğini ifade eden Yeşilada, kararın doları nasıl etkileyeceğine dair "Normalde TCMB’nin faiz indirmesi dolar kurunda bir patlamaya yol açar. Ama bu sefer açmayacak. Çünkü Eylül’üm ikinci yarısında Fed’in tahvil alımını azaltma konusunda karar vermediğini uluslararası yatırımcılar görecek ve ölümüne getiri arama süreci başlayacak” görüşünü paylaştı.

EDİTÖR NOTU: Dolar kuru ve piyasalara dair yapılan değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.

SONRAKİ HABER