Fahiş fiyatlardan yararlanmak için tapu işlemleri iptal ettiriliyor: Tapu harcı iadeleri patladı!

Konut fiyatlarındaki artış tapu işlemlerini iptal ettiriyor. Mülk sahipleri, zorlama yapıyor ancak istediklerini alamayınca tapu işlemlerini sonlandırıyor. İşte ayrıntılar.

Emlak Haberleri 25.05.2022 - 01:04 25.05.2022 - 01:04 Büşra Uluşen

Konut fiyatları her geçen gün artarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı konut kredisi paketleri sonrasında fahiş fiyat uygulaması katlanarak çoğaldı. Evlerini daha önceden satışa çıkaran kişiler ise mülklerinin değerlendiğini öğrenince, fahiş fiyat uygulamasından yararlanabilmek adına farklı bir yola başvurdu.

Tapu işlemlerini iptal ettiriyorlar

Evlerini satışa çıkaran kişiler, tapu işlemleri sırasında mülklerinin değeri arttığı için satış işlemi öncesinde kişilerden daha fazla para talep ediyor ve istediklerini alamadıklarında işlemleri iptal ettiriyorlar. Tapudaki ön satış işlemleri tamamlanıp, harç ödemeleri yapılsa da tapu iptali kaçınılmaz oluyor. 

Tapu harcı iadeleri patladı!

Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, bu durumun ev satın alacak kişiler ile emlakçılar arasında sorun yarattığını ve bununla ilgili bir önlem alınması gerektiğini söyledi. 

Ev sahiplerinin, evlerini satma aşamasında tapu dairelerine gittiklerinde, daha fazla bedel alabilmek için işlemleri iptal ettirdiğine dikkat çeken Aşa, bir ayda 3 bin 500'e yakın tapu harcı iadesi yapıldığını ve tapu harcı ödendikten sonra mülk sahiplerinin daha fazla para alamadıkları için işlemi iptal ettirdiklerini belirtti. 

Bu durumun emlakçılar için de büyük bir sorun arz ettiğini ifade eden Aşa, emlakçıların o mülkün satışını yapabilmek için veraset işlemlerinde kredi alımına kadar tüm aşamalar ile ilgilendiklerini ancak son dakikada yapılan iptal ile tüm emeğin boşa gittiğini söyledi. 

Düzenleme yapılarak inşaat sektörünün önü açılmalı

Emlak sektöründe yaşananların 'satıcı kaprisi ve açgözlülük' olarak tanımlandığını söyleyen Aşa, konu hakkında devletten en azil şekilde düzenleme beklediklerini, inşaat sektöründe arz ve talebin dengelenerek sektörün önünün açılması gerektiğine vurgu yaptı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@