Fahiş konut fiyatlarına GİB müdahalesi! Fiyatlar düştü, manipülatör ilanlar kalktı

Gelir İdaresi Başkanlığı, fahiş konut fiyatlarına müdahale etmek amacıyla yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Fırsatçılar yeni düzenleme sonrasında ilanları kaldırmak zorunda kaldı.

Fahiş konut fiyatlarına GİB müdahalesi! Fiyatlar düştü, manipülatör ilanlar kalktı

Konut fiyatlarındaki fahiş fiyat uygulaması, hükümet tarafından önlenmeye çalışılıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayınlanan yeni düzenleme ile, internet sitelerinde yer alan emlak ilanlarında yeni dönem başladı.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile sosyal medya ve internet siteleri üzerinden yapılan taşınır, taşınmaz malların satılması ya da kiralanması gibi işlemler artık aylık periyodlar halinde Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilecek.

Fahiş konut fiyatlarına GİB müdahalesi!

Emlak piyasasında fahiş fiyat uygulaması yapan ve internet sitelerinde yayınlanan ilanları manipüle ederek fiyat yükselten kişilere yaptırım uygulanacak. Örneğin bir evi 3 milyon lira olarak internet üzerinden satıldığını varsayarak, fiyatı vergilerden muaf tutmak için 1 milyon lira olarak gösterilmesi haline, ilan koyulan internet sitesi bu evin bedelini Gelir İdaresi'ne 3 milyon olarak bildirecek. Böylelikle aradaki fark kadar alıcı ve satıcıya harç matrah farkı çıkacak ve Vergi Ziyaı cezası ödenecek.

İlanlar yayından kaldırılmaya başladı bile

Emlak piyasasında bir süredir süregelen belirsizlik ve fiyat farklılığı nedeniyle vatandaşlar mağdur ediliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın devreye soktuğu uygulama ile internet sitelerinin artık bildirim yapması gerekecek. Bu uygulama ile emlak sektöründeki mağduriyetlerin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Bu düzenlemenin yapılması ardından ise konut fiyatlarında düşüş ve konut ilanlarında da azalma meydana geldi. Açıklama sonrasında Gelir İdaresi'ne bildirim yapılacağını öğrenen birçok kişi, internet sitelerindeki satılık konut fiyatlarını kaldırdı.