Faiz Depremi Başladı, Kaos Kapıda! Çıkış Yolu Arayan Bankalar İhtiyaç, Konut, Taşıt Kredisi Faizlerini Değiştirdiler!

Türkiye'de yeni bir ekonomi modeline geçiş yapılması ile faiz depremleri etkisini hissettirmeye başladı. Bankalar konut, taşıt, ihtiyaç kredisi faizlerini değiştirmeye başladılar.

Finans 08.12.2021 - 22:22 08.12.2021 - 22:22 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde çok farklı bir yola giriş yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu üretim, istihdam ve ihracat odaklı yeni ekonomi modeli piyasalarda büyük bir dengesizlik yarattı. Piyasalar yön bulmakta zorlanırken kur şokları ise finans dünyasını tam bir kriz ortasında bıraktı. Yeni ekonomi modelinin ana unsuru olan faiz indirimleri ise bankaların kredi politikaları ile şimdilik örtüşmüyor. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMLERİ İLE İŞARET VERİLDİ

Merkez Bankası düşük faiz düşük kur hedefinin ilk ayağı olarak faiz indirimleri yapmak yolunu tercih etmişti. Bu faiz indirimleri döviz kurlarını füze gibi fırlatırken ekonomi allak bullak oldu. Bu piyasa ortamında bankaların kredi faizlerinde de çok büyük değişimler meydana geldi. Kredi faizlerini sürekli olarak güncellemek zorunda kalan bankalar vatandaşlara artık çok daha yüksek maliyetlerle kredi vermeye başladılar.  Merkez Bankası'nın faiz politikası ile özel bankaların faiz politikaları şu ana kadar örtüşmedi. Bu da yeni bir faiz depreminin habercisi olmaya devam ediyor.

BANKALAR KREDİ FAİZLERİNİ SÜREKLİ ARTTIRIYORLAR

Türkiye ekonomisinde meydana gelen güven kaybı ile bankalar kredi faizlerinde sürekli bir güncelleme yoluna gidiyorlar. Döviz kurları karşısında büyük irtifa kaybeden Türk lirası cinsinden bankaların verdikleri krediler için müşterilerden oldukça yüksek maliyetler talep ediliyor. Karşılaştırmalı bir faiz araştırması yapıldığında ise konunun vehamati net bir şekilde ortaya çıkıyor.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ FÜZE GİBİ FIRLADI!

Konut kredisi faizleri ile alakalı olarak yaşanan son gelişmeler merak konusu oluyor. Kamu bankaları inşaat sektörünü desteklemek adına Merkez Bankası faiz indirimlerine ayak uydurarak konut kredisi faizlerini aylık yüzde 1,20 seviyesine çekmişlerdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank bu orandan konut kredisi vermeyi sürdürüyorlar. Ancak özel bankaların konut kredisi kampanyalarında ise büyük bir faiz sarsıntısı yaşandı.

konut kredisi maliyetleri 2

Yapı Kredi Bankası ve Akbank uzunca bir süre konut kredisi için uyguladıkları düşük faizler ile kamu bankalarına meydan okumuşlardı. Ancak bu bankalar konut kredisi faizlerinde kamu bankaları ile yarışı daha fazla sürdüremediler. Şu anda Akbank aylık 1,59 faizle, Yapı Kredi Bankası ise aylık 1,69 faizle konut kredisi veriyor. Özel bankalar içerisinde en düşük faizli konut kredisini İş Bankası aylık yüzde 1,50 faizle veriyor. Bazı özel bankalar ise konut kredisi çekmek isteyen müşterilerden yüzde 2'nin üzerinde faiz istemeye başladılar.

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİ HANGİ BANKALARDA

Bankaların en acımasız davrandığı kredi ürünlerinin başında ihtiyaç kredileri geliyor. Kamu bankaları dahi ihtiyaç kredisi faizlerinde herhangi bir indirim yoluna başvurmadılar. Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank aylık yüzde 1,63 faizle ihtiyaç kredisi vermeyi sürdürüyorlar. Özel bankaların ihtiyaç kredisi aylık faiz oranlarında ise tam bir kaos hakim oluyor. 

ihtiyaç kredisi maliyetleri 2

QNB Finansbank her zaman olduğu gibi yine düşük faizle ihtiyaç kredisi veren bankalar içerisinde yer alıyor. QNB Finansbank müşterileri aylık yüzde 1,49 faizle ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlar. İNG bank da ucuz faizli ihtiyaç kredisi veren banka olarak ses getirmişti. Ancak İNG Bank şu anda aylık yüzde 1,68 faizle müşterilerine ihtiyaç kredisi veriyorlar. 

Piyasa ortalamasına göre makul faizle ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında İş Bankası ve TEB de yer aldılar. İş Bankası aylık yüzde 1,75 faizle, TEB ise aylık 1,77 faizle müşterilerine ihtiyaç kredisi vererek finansal destek sağlayabiliyorlar.

ihtiyaç kredisi maliyetleri

Garanti BBVA, Akbank ve Yapı Kredi Bankası gibi Türkiye'nin köklü ve müşteri potansiyeli oldukça yüksek olan bankalar ise aylık yüzde 2'nin üzerinde faizlerle müşterilerine ihtiyaç kredisi veriyorlar.

FAİZ DEPREMİNİN EN AZ ETKİLEDİĞİ KREDİ ÜRÜNÜ TAŞIT KREDİSİ OLDU

Yaşanan faiz depreminin en az etkilediği bankacılık ürünlerinin başında taşıt kredileri geliyor. Otomobil satışlarında görülen bariz azalma dolayısıyla taşıt kredisi taleplerinde de düşüşler meydana geldi. Bundan dolayı da bankalar taşıt kredisi ürününde fazla değişiklik yapma yolunu tercih etmediler. 

Şu anda bankacılık piyasasında en düşük faizli taşıt kredisini aylık yüzde 1,50 faizle, Vakıfbank, aylık yüzde 1,54 faizle İş Bankası ve Halkbank veriyorlar. Bu bankaların dışındaki bankalarlar taşıt kredisi çekmek aylık yüzde 1,60'ın üzerinde faizle kredi çekmek anlamına geliyor.

taşıt kredisi maliyetleri

Özel bankaların taşıt kredisi kampanyalarındaki ortalama görünümü ise faizler aylık yüzde 1,70 ile yüzde 2 arasında değişmesi şeklinde oluşuyor. Uygun faizli taşıt kredisi veren bankalar haricinde taşıt kredisi kullanmak ciddi maliyetleri de beraberinde getiriyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@