Faiz gelmeden dolar altın düşüşe geçti! Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi dolar, gram altın, çeyrek altın kaç TL?

TCMB PPK toplantısı Merkez Bankası Mayıs 2022 faiz kararı öncesinde piyasalarda hareketlilik yaşanıyor. TCMB faiz kararı öncesi dolar, euro, altın ne kadar? İşte piyasalarda son durum.

Finans 26.05.2022 - 10:08 26.05.2022 - 10:26 Büşra Uluşen

Piyasalarda hareketli bir haftanın son günlerine gelinirken dolar kuru ve altın fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Bugün açıklanacak Merkez Bankası'nın faiz kararı ise dolar ve altın fiyatları için büyük önem taşıyor. TCMB'nin faiz kararından önce, yatırımların merakla beklediği Fed tutanakları da gece yarısı yayımlandı. bu tutanaklarda, ABD ekonomisinin ve iş gücü piyasasının sıkılaşma p0olitikasına gittiği görüldü. Fed'in Haziran ayındaki toplantıda 50 baz puanlık yeni bir artışa karar verdikleri ifade edildi. 

Fed'in önümüzdeki 2 toplantının ardından faiz indirimlerine ara vereceği beklentileri oluşunda, altın fiyatlarında küçük bir gerileme görüldü. 

Merkez Bankası faiz kararı öncesi dolar, euro, altın fiyatları ne kadar? Piyasalarda son durum

26 Mayıs 2022 1 dolar kaç TL?

Fed'in faiz artırımları ve Haziran ayında başlayacak bilanço küçültme adımları sebebiyle dolar küresel düzeyde değer kazanmaya başladı. Dolar kuru, Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde 16,38 TL seviyesinden işlem görüyor. 

altin-dolar

26 Mayıs 2022 1 euro kaç TL?

Avrupa merkez Bankası Başkanı'nın Temmuz ve Eylül ayında faiz artırma sürecinin başlayacağını ifade etmesinin ardından, piyasalarda likidite azalacağı endişesiyle birlikte euro'da değer artışı yaşandı. 

Euro, Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde 17,49 TL seviyesinden işlem görüyor.

26 Mayıs 2022 gram altın, çeyrek altın, ons altın ne kadar?

Dünya genelinde artan resesyon endişeleri, güvenli liman yatırımı olarak görülen altına talebi artırdı. Altın fiyatları yükselişe geçerken, geçtiğimiz haftalarda 900 TL bandında olan gram altın adım adım 75 TL birden yükselerek 975 TL seviyesine kadar çıktı. 

Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde gram altın 970 TL'den; çeyrek altın 1.602 TL'den; ons altın 1.846 TL'den işlem görüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@