Faiz indirimi analistleri şaşırttı! Dolar düşmeye devam edecek mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz hafta Para Politikaları Kurulu toplantısının ardından gerçekleştirilen faiz indirimi kararı sonrasında fırlaması beklenen doların düşmesinden dolayı Türk Lirasının değerleneceği belirtiliyor.

EKONOMİ 29.07.2019 - 11:07 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz hafta Para Politikaları Kurulu toplantısının ardından gerçekleştirilen faiz indirimi kararı sonrasında fırlaması beklenen doların düşmesinden dolayı Türk Lirasının değerleneceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta Para Politikaları Kurulu toplantısının ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz indirimi kararını açıkladı. Merkez Bankası’nın 4,25 baz indiriminden sonra doların fırlamasını bekleyen analistlerin tespitleri de dolar ve Euro’nun düşmesiyle çökmüş oldu.DOLAR FIRLAMADI, DÜŞTÜ!Analistler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz indirimi kararı sonrasında doların anide yükseleceğini beklerken doların geçtiğimiz hafta açıklanan faiz indirimi kararı sonrasında düşmeye başlaması analistler başta olmak üzere herkesi şaşırttı. Dolar 5,70'ten 5,65'e, avro 6,38'den 6,28'e düştü.Faizlerde yaşanan düşmenin piyasalara olumlu bir şekilde yansımasının ardından enflasyonun da düşmesi bekleniyor. Ekim 2018 döneminde faizlerin yüzde 24'lerde seyrettiği sıralarda enflasyon (TÜFE) yıllık bazda yüzde 25'lere çıkmışken, yüzde 19,75'lik faiz düşüşüyle birlikte hali hazırda yüzde 15,7'lerde seyreden yıllık TÜFE'nin mevsimsel etkilerin de katkısıyla önümüzdeki aylarda daha da inmesi bekleniyor.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) politika faizini 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten 19,75'e çekmesinin ardından dikkatler mevduat ve kredi faiz oranlarına çevrildi. Faiz indirimi kararı sonrasında gelecek aylarda hem mevduat hem de kredi faizlerinde 2-3 puanlık düşme bekleniyor.GÖZLER KREDİ FAİZLERİNE ÇEVRİLDİ"Yılbaşından bu yana TL mevduat faizindeki ortalama düşüş 390 baz puana ulaştı.” diyen TEB Yatırım Araştırma Müdürü Övünç Gürsoy, “Döviz mevduat faizleri ise haftalık bazda 13 baz puan gerileyerek ortalama yüzde 2,91 oldu. Önümüzdeki haftalarda TL mevduat faizlerinde 100 baz puan daha gerileme olmasını muhtemel görüyoruz" dedi."Ticari kredi faizlerinde önümüzdeki aylarda 2-3 puan düşüş bekliyorum" diyen TEB Yatırım Araştırma Müdürü Övünç Gürsoy, "Bu beklentiyle tahvil alımlarında artış görebiliriz. 2 yıllık tahvil faizlerinde kısa vadede yüzde 15,5, 10 yıllıklarda yüzde 14,5 seviyeleri muhtemeldir. Genelde tahvil yatırımcısı gelmeden hisse yatırımcısı gelmez. Eğer enflasyondaki aşağı yönlü trend kalıcı olursa ve kurda oynaklık azalırsa yabancı yatırımcının TL varlıklara ilgisi artacaktır. Döviz mevduatları tarihsel zirve seviyelerine geldi. Döviz mevduatlarının çözülmesi için tüketici ve reel sektör güveninde düzelme olmasını beklemeliyiz. Yüksek enflasyon da döviz talebini artırmaktadır. Enflasyonun kalıcı olarak düşeceğine dair beklentiler kuvvetlenirse dolarizasyon azalacaktır." İfadelerini kullandı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@